Co to jest wirus komputerowy i jak działa?

Komputer to niewątpliwie jeden z nieodzownych elementów życia w dzisiejszych czasach. Za jego pomocą mamy dostęp do niemal nieograniczonej, globalnej bazy danych, możemy komunikować się z rodziną i przyjaciółmi, a dodatkowo wykorzystywany jest jako narzędzie pracy w niemal każdej branży. W wielu przypadkach na komputerze zgromadzone są cenne – z punktu widzenia właściciela urządzenia – informacje. Mogą to być prywatne zdjęcia, hasła do przeróżnych platform, harmonogram zajęć czy poufne dane firmowe. Nieprzesadzonym stwierdzeniem zatem będzie, że o komputer trzeba dbać z wyjątkową ostrożnością. Chronić go należy przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale zwłaszcza przed wirusami komputerowymi, które są niezwykle groźne! Jednak… czym tak właściwie jest wirus komputerowy?

Co to jest wirus komputerowy?

Wirusa komputerowego w najprostszy sposób określić można jako program komputerowy bądź złośliwe oprogramowanie, stworzone z zamiarem wyrządzenia przeróżnych szkód na „zainfekowanym” urządzeniu. Każdy istniejący wirus cechuje się zdolnością do samopowielania, co jest elementem niezbędnym, aby program mógł zostać sklasyfikowany jako wirus. Wirusy komputerowe rozprzestrzeniane są poprzez „zarażone” wcześniej pliki, które następnie – zazwyczaj nieświadomie – umieszczane są w komputerach. Wirusy są w stanie wyrządzić szereg niepożądanych i szkodliwych efektów, takich jak:

• utrata kontroli nad zainfekowanym komputerem przez jego właściciela,
  • wykradnięcie przechowywanych danych (wszystkich, włącznie z poufnymi, jak numery kont bankowych)
  • kasowanie danych,
  • spowalnianie pracy komputera (a także całkowite uniemożliwienie pracy na zainfekowanym urządzeniu),
  • rozsyłanie tzw. „spamu” bez zgody oraz wiedzy właściciela urządzenia,
  • występowanie niepożądanych elementów graficznych czy ścieżek dźwiękowych.

Rodzaje wirusów komputerowych

Istnieje wiele podziałów wirusów. Możne je podzielić ze względu na „zarażony” obiekt. W tym podziale wyróżniamy:

• Wirusy plikowe – wirusy infekujące występujące na komputerze pliki poprzez nadpisanie, dopisanie lub rozszerzenie kodów pliku. W przypadku gdy jeden plik jest zainfekowany, zagrożone są wszystkie pliki zgromadzone na danym urządzeniu.
  • Wirusy dyskowe – wirusy infekcją obejmujące wszelkiego rodzaju nośniki, w których zgromadzone dane są niszczone poprzez zamazywanie konkretnych sektorów dysku.
  • Wirusy skryptowe – wirusy tworzone w językach skryptowych, najczęściej rozsyłane za pomocą poczty elektronicznej.

Kolejnym występującym podziałem wirusów jest ich podział ze względu na sposób zarażenia, w których wyróżnia się:

• Wirusy rezydentne – wirusy które instalowane są w pamięci operacyjnej komputera. Tego typu wirusy przejmują kontrolę nad ścieżkami komunikacyjnymi wewnątrz systemu. Niełatwo jest je wykryć, nawet za pomocą programów antywirusowych. Wirusy rezydentne można dodatkowo podzielić na szybkie oraz wolne.
  • Wirusy nierezydentne – wirusy które atakują pliki programów na urządzeniu. Ten rodzaj wirusów po zainfekowaniu pliku, wyszukuje w urządzeniu kolejnych lokalizacji i plików, które może zainfekować.Wirusy nierezydentne powodują spowolnienie pracy komputera, jednak są stosunkowo łatwo do wykrycia.

Jak zapobiegać występowaniu wirusów?

Walka z wirusami trwa nieprzerwanie od lat, a pracują nad tym zarówno amatorzy, jak i specjaliści. W celu odpowiedniego zabezpieczenia swojego komputera zaleca się:

• Korzystanie z programów antywirusowych – na rynku istnieje cała masa programów stworzonych z myślą o bezpieczeństwie komputera. Z roku na rok jest ich coraz więcej, oraz są coraz bardziej skuteczne. Programy antywirusowe pomagają zarówno wykryć zagrożenie wirusowe, uniemożliwić jego rozprzestrzenienie, a także je usunąć. Programy antywirusowe są ogólnodostępne, a wiele mogą być wykorzystywane przez użytkowników za darmo.
  • Ostrożność – niewskazanym jest pobieranie plików oraz otwieranie korespondencji internetowej z niezweryfikowanych źródeł. W pobieranych plikach bądź wiadomościach kryć mogą się niezwykle groźne wirusy. Dodatkowym zaleceniem jest zapoznawanie się z wszystkimi komunikatami, które pojawiają się na naszym urządzeniu.
  • Profilaktykę – ważnym jest regularne skanowanie dysków za pomocą programów antywirusowych oraz aktualizowanie oprogramowania i systemu operacyjnego.

Podsumowanie

Wirusy komputerowe stanowią obecnie coraz większe zagrożenie dla naszych danych, które przechowujemy na komputerach oraz innych urządzeniach elektronicznych. Niestety taka jest rzeczywistość – coraz więcej naszych danych znajduje się na tych urządzeniach i stają się one łakomym kąskiem dla przestępców.