Dlaczego warto szyfrować dysk twardy?

Opublikowane przez Redakcja w dniu

Wiele osób wciąż nie przywiązuje należytej wagi do procesu zabezpieczenia danych na swoim komputerze. Niektórzy żyją w przekonaniu, że żadne rzeczywiste zagrożenia ich nie dotyczą, inni zwyczajnie nie mają odpowiedniej wiedzy w zakresie informatyki. Warto jednak dokładnie zastanowić się nad tym, jak ochronić gromadzone na dysku informacje. Coraz więcej danych przechowujemy przy pomocy komputera – nieraz należą one do kategorii poufnych, a zatem z pewnością nie chcielibyśmy, aby wpadły one w niepowołane ręce. Jednym ze sposobów zabezpieczających dane jest szyfrowanie dysku twardego.

Do czego służy szyfrowanie dysku?

Kiedy mamy zamiar oddać nasz sprzęt do naprawy, czy nawet wyrzucić, pojawia się problem dotyczący bezpieczeństwa danych, które są przechowywane na dysku. Popularną praktyką jest w takich sytuacjach formatowanie, które budzi wiele kontrowersji – mówi się bowiem o tym, że nie ma pewności, co do całkowitego zniszczenia wszystkich informacji. Zasadniczo chyba żaden sposób nie jest w stanie zagwarantować nam w stu procentach bezpieczeństwa – techniki hakerskie i naukowe rozwijają się z dnia na dzień i odkrywane są nowe możliwości, które mogą posłużyć zarówno w celach dobrych, jak i tych złych. Szyfrowanie jest jednak jednym z działań, które możemy podjąć, aby nieco zmniejszyć ryzyko.

W jakich sytuacjach szyfrowanie może się przydać?

Choć niemal automatycznie uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do dysku utożsamiamy z kradzieżą, nie zawsze muszą wystąpić tak drastyczne okoliczności. Oczywiście, sprzęt może zostać skradziony i należy być ostrożnym. Wiele osób sądzi jednak, że skoro przez cały czas mają komputer na oku, to nic nie ma prawa się wydarzyć. Niekoniecznie jest to prawda. Nieraz bowiem urządzenia wszelkiego rodzaju wymagają naprawy – awarie mogą być bardzo różne. W przypadku, kiedy nasz sprzęt odmawia posłuszeństwa do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie wykonać absolutnie żadnych czynności, nie mówiąc już o wspomnianym wcześniej formatowaniu, oddając go do serwisu bez jakichkolwiek zabezpieczeń sporo ryzykujemy. Dlatego właśnie niektórzy polecają zastosowanie szyfrowania zawczasu, w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

Co oprócz szyfrowania dysku?

Kiedy szyfrujemy dane, ustalamy hasło – pamiętajmy o tym, żeby było ono naprawdę trudne do złamania, skomplikowane i nieoczywiste. W przeciwnym razie cała operacja traci sens. Jeśli już zabieramy się za kwestie związane z zabezpieczeniami, należy zrobić to rzetelnie. Poświęcenie dłuższej chwili na stworzenie odpowiedniej kombinacji nie jest wysiłkiem, na który nie można sobie pozwolić. Lepiej przyłożyć się do tematu, niż go bagatelizować. Kwestia haseł jest zresztą bardzo istotna przy większości działań na komputerze. Poza całościowym szyfrowaniem dysku, warto rozważyć również dodatkowe szyfrowanie poszczególnych plików. W kwestii bezpieczeństwa danych dobrze jest czasem dmuchać na zimne i maksymalnie wykorzystać dostępne możliwości. Jeśli bowiem ktoś uzyska dostęp do całego komputera, a mechanizm szyfrowania dysku z różnych względów nie będzie akurat żądał podania hasła, należy zadbać o to, aby nasze pliki nie zostały w taki sposób łatwym celem.

Dla kogo szyfrowanie?

Chociaż niektórym wydaje się, że szyfrowanie danych i dysków jest problemem wyłącznie firm, jest to błędne myślenie. Owszem, w przedsiębiorstwach nieraz mamy do czynienia z ogromnymi ilościami poufnych informacji, które nie powinny ujrzeć światła dziennego bez autoryzacji. Dla podmiotów działających na rynku zaniedbania związane z zabezpieczaniem danych często mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Jednak osoby prywatne również coraz częściej mają na swoich dyskach rzeczy bardzo osobiste – nie chcielibyśmy z pewnością, aby ktoś niepowołany oglądał nasze zdjęcia. Także różnego rodzaju informacje podatkowe, czy te dotyczące rodziny, pracy, klientów, powinny raczej pozostać pod naszą kontrolą. Właśnie dlatego należy zainteresować się tematem zabezpieczeń – najlepiej wdrożyć szereg rozmaitych rozwiązań jednocześnie.