Główne zagrożenia w Internecie – na co musisz uważać?

Aktualizacja: 13 minut czytania
Zagrożenia w Internecie

Globalna sieć stała się nieodłącznym elementem naszej codziennej egzystencji, a w raz z nią również zagrożenia w Internecie. Bez względu na to czy pracujemy, przeglądamy strony internetowe, gramy, uczymy się czy angażujemy w mediach społecznościowych – wszędzie możemy spotkać się z zagrożeniami w sieci. Mimo, że Internet jest pełen korzyści, to jest równocześnie miejscem działania cyberprzestępców. Liczne niebezpieczeństwa w Internecie stają się codziennością i coraz więcej osób pada ich ofiarą. W tym artykule skupimy się na najpopularniejszych zagrożeniach w Internecie – dowiesz się, jak je rozpoznawać i jak przed nimi zabezpieczyć swoją cyfrową przestrzeń.

Zagrożenia w Internecie – dlaczego bezpieczeństwo online jest ważne?

We współczesnym świecie, coraz bardziej zależnym od technologii i globalnej sieci, bezpieczeństwo w Internecie stało się nie tylko priorytetem, ale koniecznością. Dane stały się jednym z najcenniejszych zasobów, potrafiącym wpływać na kształtowanie się teraźniejszości oraz przyszłości. A tym samym są łakomym kąskiem dla cyberprzestępców, którzy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody aby wejść w ich posiadanie.

Dlaczego tak się dzieje? Internet stał się tak istotną częścią naszego życia, funkcjonowanie bez niego stało się praktycznie niemożliwe. Codziennie sprawdzamy pocztę elektroniczną, rozmawiamy, płacimy rachunki, robimy zakupy, uczymy się, pracujemy oraz spędzamy czas na rozrywce – wszystko robimy to za pomocą sieci. Każda z tych czynności może narażać nas na ryzyko i niebezpieczeństwo, jeśli nie podejmiemy odpowiednich środków ostrożności.

Dynamiczny rozwój internetu sprawia jednocześnie, że pojawia się coraz więcej możliwości dla rozwoju cyberprzestępczości. Przestępcy używają zaawansowanych technik aby wykradać dane, oszukiwać i infekować urządzenia użytkowników za pomocą malware czyli złośliwego oprogramowania. Ich cele są różne, ale najczęściej obejmują kradzież tożsamości i pieniędzy, wyłudzenia, szantaż a nawet szpiegostwo. Zagrożenia są z każdej strony.

A w dobie Internetu Rzeczy, coraz więcej urządzeń jest podłączonych do sieci, a to zwiększa liczbę potencjalnych możliwości dla hakerów. Od inteligentnych żarówek przez zegarki aż po samochody – każde z tych urządzeń może stanowić potencjalne zagrożenie, jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczone. Już nie tylko komputer może paść ofiarą cyberprzestępców, ale również lodówka.

Bezpieczeństwo w Internecie nie dotyczy już tylko nas jako jednostek, zwykłych użytkowników sieci. Organizacje, firmy oraz rządy są narażone na coraz to nowsze ataki cybernetyczne, które mogą mieć poważne konsekwencje dla całych społeczności.

Główne zagrożenia w Internecie

Poznanie zagrożeń w internecie jest kluczem do ich skutecznego unikania i zabezpieczenia swoich urządzeń. W cyfrowym świecie, pełnym niezliczonych możliwości, kryją się niestety liczne niebezpieczeństwa. Poniżej znajdziesz główne zagrożenia w internecie, na które możesz trafić podczas korzystania z sieci:

Phishing – zagrożenie w każdym miejscu

Phishing to technika, którą cyberprzestępcy wykorzystują, aby zdobyć Twoje cenne informacje, takie jak hasła, numery kart kredytowych czy dane dotyczące tożsamości. To jedna z najbardziej powszechnych i podstępnych form oszustw internetowych, która polega na manipulacji użytkownikiem i wykorzystaniu jego zaufania.

Przestępcy, korzystając z tej metody, często udają zaufane strony internetowe lub firmy. Mogą na przykład wysłać e-mail, który wygląda jak wiadomość od Twojego banku, prosząc Cię o zaktualizowanie danych lub potwierdzenie hasła. Kiedy podasz te informacje, przestępcy będą mieli dostęp do Twojego konta. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać, czy strona, na której wpisujesz swoje dane, jest prawdziwą stroną instytucji, a nie fałszywym serwisem stworzonym przez przestępców.

Malware – złośliwe oprogramowanie

Malware czyli złośliwe oprogramowanie, to jedno z najbardziej powszechnych zagrożeń w Internecie. Jego celem jest zazwyczaj zdobycie dostępu do Twojego komputera lub informacji i danych, które na nim przechowujesz.

Złośliwe oprogramowanie może przybierać różne formy – od wirusów, przez trojany, po oprogramowanie szpiegujące. Często infekuje komputer poprzez załączniki w e-mailach, zainfekowane strony internetowe lub poprzez pobranie i zainstalowanie zainfekowanego oprogramowania nieświadomie przez użytkownika.

Ransomware – blokada urządzenia

Ransomware to specyficzny rodzaj malware, który blokuje dostęp do komputera lub plików do momentu zapłacenia okupu. Cyberprzestępcy wykorzystują go do szyfrowania danych na dysku, co uniemożliwia dostęp do nich.

W ostatnich latach ransomware stał się jednym z największych zagrożeń dla użytkowników sieci. Co jakiś czas słychać o masowych atakach na firmy lub zwykłych użytkowników sieci. Najlepszą obroną przed ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych swoich danych.

Ataki DDoS – przeciążenie serwera

Ataki DDoS polegają na przeciążeniu serwera ogromną ilością ruchu, co powoduje awarię strony internetowej lub usługi. Taki atak może sparaliżować działanie strony internetowej na kilka godzin. A w skrajnych przypadkach na kilka dni, a nawet tygodni.

DDoS przeprowadzane są na różnego rodzaju strony – banki, strony rządowe, sklepy internetowe, strony firmowe i zwykłe blogi. Każda strona, która ma dużą ilość ruchu, może paść ofiarą takiego ataku. Ochrona przed atakami DDoS często wymaga specjalistycznych usług i zabezpieczeń.

Zagrożenia dla prywatności

Zagrożenia dla prywatności polegają na zbieraniu i wykorzystywaniu danych użytkowników, często bez ich świadomej zgody. Wykorzystuje się je do różnych celów – od marketingu, przez politykę, aż po oszustwa internetowe.

Cenne są nie tylko dane osobowe, ale również takie informacje jak adres IP, geolokalizacja czy dane o tym, co użytkownik robi w sieci. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele informacji o nas jest dostępnych w sieci i jak łatwo można je wykorzystać. Dlatego tak ważna jest świadomość o zagrożeniach dla prywatności i podjęcie odpowiednich środków ostrożności.

Kradzież danych – cenny łup dla cyberprzestępców

Kradzież danych jest jednym z najczęstszych rodzajów przestępstw w sieci. Cyberprzestępcy włamują się do baz danych firm czy instytucji, by wykradzionymi danymi użytkowników później manipulować. Takie naruszenia danych mogą prowadzić do wielu negatywnych scenariuszy, takich jak kradzież tożsamości, oszustwa finansowe czy utrata prywatności.

Cyberprzestępcy korzystają z różnych technik, aby włamać się do sieci i systemów komputerowych. Mogą wykorzystywać luki w zabezpieczeniach, phishing, malware lub nawet ataki typu force-brute.

Kradzież tożsamości – dane w niepowołanych rękach

Kradzież tożsamości to kolejne poważne zagrożenie w sieci. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać wykradzione lub zdobyte w inny sposób informacje takie jak numer PESEL, skan dowodu osobistego, adres czy data urodzenia do kradzieży Twojej tożsamości. Takie działanie może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, na przykład zaciągania pożyczek na Twoje dane.

Ochrona swojej tożsamości w sieci powinna być priorytetem. Nigdy nie należy udostępniać swoich danych osobowych nieznanej stronie internetowej, a wszystkie wiadomości e-mail, które proponują podanie danych osobowych, należy traktować jako potencjalnie niebezpieczne.

Cyberprzemoc – nękanie w sieci

Cyberprzemoc to zjawisko polegające na wykorzystywaniu technologii do nękania, zastraszania lub ośmieszania innych. Może to obejmować takie działania jak doxxing (udostępnianie prywatnych informacji o osobie w sieci), hejt, wysyłanie obraźliwych wiadomości, nękanie psychiczne przez internet, publikowanie fałszywych informacji o innych osobach w sieci czy groźby przemocy fizycznej.

Cyberprzemoc jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do poważnych problemów emocjonalnych i psychicznych u ofiar. Dlatego też bardzo ważne jest szybkie reagowanie na takie sytuacje i zgłaszanie ich odpowiednim służbom.

Treści niebezpieczne dla dzieci – kontrola dostępu do sieci

W sieci można natknąć się na wiele treści, które są przeznaczone wyłącznie dla dorosłych, a dzieci nie powinny mieć do nich dostępu. Do tej kategorii zalicza się pornografię, treści pokazujące przemoc, szkodliwe i patologiczne zachowania. Kontrola dostępu do sieci swoich dzieci jest niezwykle ważna, by zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym użytkownikom.

Rodzice i opiekunowie powinni korzystać z narzędzi kontroli rodzicielskiej, które pozwalają na filtrowanie treści, ograniczanie czasu spędzanego przed ekranem, a także monitorowanie aktywności dziecka w sieci. Edukacja na temat bezpiecznego korzystania z sieci jest również kluczowa.

Niebezpieczne reklamy (malvertising) – reklama jako narzędzie ataku

Malvertising to metoda, która polega na wykorzystywaniu reklam do dystrybucji złośliwego kodu. Reklama na pierwszy rzut oka może wydawać się niewinna, ale po kliknięciu w nią może dojść do uruchomienia złośliwego kodu, który doprowadzi do infekcji urządzenia. Najczęściej wykorzystywane są do tego luki bezpieczeństwa w przeglądarkach internetowych.

Aby ustrzec się przed takim atakiem, warto zainstalować na swoim urządzeniu program antywirusowy (płatny lub darmowy), który będzie skanował wszystkie pliki przed ich otwarciem. Równie ważne jest regularne aktualizowanie oprogramowania, aby zminimalizować ryzyko wykorzystania luk w zabezpieczeniach.

Spoofing – kiedy oszust udaje kogoś innego

Spoofing to atak, który polega na podszywaniu się pod inną osobę lub organizację w sieci. Przestępca może na przykład udawać bank lub inną instytucję państwową, aby skłonić Cię do podania danych do zainstalowania na swoim urządzeniu złośliwego oprogramowania lub do podania swoich danych do logowania lub innych ważnych informacji.

Jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż wiele osób nieświadomie może podać swoje dane oszustom. Dlatego też bardzo ważne jest, aby zawsze weryfikować, czy strona, z którą mamy do czynienia jest prawdziwa i nigdy nie podawać swoich danych na podejrzanych stronach.

Ataki watering hole – celowane ataki na konkretną grupę

Ataki watering hole polegają na atakowaniu konkretnej strony internetowej lub przygotowaniu specjalnie spreparowanej witryny, którą odwiedza konkretna grupa docelowa (np. strony związane z daną branżą lub hobby). Następnie przestępca wykorzystuje tę stronę do dystrybucji złośliwego oprogramowania lub prowadzenia innych szkodliwych działań.

Tego rodzaju ataki są skierowane na specyficzne grupy użytkowników, co sprawia, że są oni często nieświadomi ryzyka. Kluczem do ochrony przed takimi atakami jest regularne aktualizowanie oprogramowania, używanie silnych haseł oraz instalowanie programów antywirusowych.

Ataki man-in-the-middle – przechwycenie danych podczas transmisji

Ataki man-in-the-middle polegają na przechwytywaniu i potencjalnym modyfikowaniu danych podczas ich transmisji przez sieć pomiędzy dwoma stronami bez ich wiedzy. Przestępcy mogą na przykład przechwytywać Twoje dane logowania lub informacje o płatnościach.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed atakami tego typu jest korzystanie z bezpiecznych połączeń (HTTPS), które szyfrują dane przesyłane między naszym urządzeniem a serwerem. Warto również korzystać z sieci VPN, które dodatkowo zabezpieczają nasze połączenie.

Oszustwa internetowe – uważaj, na kogo trafisz w sieci

Oszustwa internetowe to szeroka kategoria zagrożeń, do których zaliczyć można wszelkiego rodzaju oszustwa, na które możemy nieświadomie trafić w sieci. Są to na przykład oszustwa na portalach aukcyjnych takich jak OLX, Vinted, Facebook czy Allegro, oszustwa przy pomocy BLIKA, wyłudzanie pieniędzy, fałszywe wiadomości email i SMS.

Użytkownicy Internetu powinni być świadomi, że nie wszystko, co widzą w sieci, jest prawdziwe. Należy zachować szczególną ostrożność przy dokonywaniu transakcji online, podawaniu swoich danych osobowych i klikaniu w linki otrzymywane w wiadomościach e-mail czy SMS.

Pamiętaj, że najważniejszą obroną przed tymi zagrożeniami jest świadomość i edukacja. Bycie na bieżąco z najnowszymi sposobami ataków i zrozumienie jak te zagrożenia działają, może Ci pomóc uniknąć większości z nich.

Oszuści w sieci
Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody

Jak rozpoznać zagrożenia w internecie?

Rozpoznawanie zagrożeń i niebezpiecznych zjawisk w Internecie to kluczowa rzecz dla utrzymania swojego bezpieczeństwa w cyfrowym świecie. Nie zawsze jest to łatwe, ale istnieją pewne sygnały, które mogą Cię ostrzec, że coś jest nie tak. Oto kilka z nich:

 • Wiadomości e-mail od nieznanego nadawcy – jeśli otrzymujesz wiadomość od nieznanego nadawcy, zwłaszcza jeśli zawiera ona linki lub załączniki, to jest to potencjalne zagrożenie. Oszuści często udają osoby, które znasz lub firmy, z którymi współpracujesz, aby skłonić cię do kliknięcia na link lub otwarcia zainfekowanego załącznika.
 • Podejrzane linki – jeżeli link wygląda na dziwnie – na przykład zawiera literówki lub zbędne znaki to może to być próbą oszustwa (phishing). Pamiętaj, aby nigdy nie klikać na link jeżeli nie jesteś pewny dokąd prowadzi.
 • Pop-upy i wyskakujące okna – nagle wyskakujące okna na stronach internetowych, zwłaszcza te, które informują o wygranej nagrodzie, to prawie zawsze próba oszustwa. Unikaj klikania na te okna i zawsze zamykaj je w swojej przeglądarce.
 • Za dobre, żeby było prawdziwe – jeżeli oferta wydaje się zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, najprawdopodobniej jest fałszywa. Oszuści często oferują niewiarygodne okazje lub nagrody które mają zachęcić potencjalne ofiary do skorzystania z oferty. W ten sposób działają np. fałszywe sklepy internetowe.
 • Niezabezpieczone strony internetowe – strony, które nie mają zabezpieczenia SSL (brak 's’ po 'http’ w adresie URL) są bardziej podatne na ataki podczas przesyłania danych i mogą być mniej bezpieczne. Zawsze sprawdzaj czy strona na której wprowadzasz swoje dane stosuje szyfrowanie.
 • Nieznane aplikacje i oprogramowanie – jeżeli aplikacja lub oprogramowanie, którego nigdy wcześniej nie instalowałeś i nie widziałeś prosi o dostęp do Twojego komputera lub smartfona to może to być sygnał zagrożenia. Zawsze sprawdzaj, czy oprogramowanie pochodzi z zaufanego źródła.
 • Natychmiastowe działanie – oszuści często używają strachu, twierdząc że Twoje konto zostało zaatakowane i musisz natychmiast podjąć działania. Ma to skłonić Cię do szybkiego podania swoich danych, bez możliwości spokojnego przeanalizowania sytuacji. Pamiętaj, że prawdziwe instytucje zwykle nigdy nie zmuszają użytkownika do natychmiastowych działań.
 • Błędy gramatyczne i ortograficzne – wiele oszustw internetowych wywodzi się z innych państw niż Polska. Przestępcy nie znają dobrze języka polskiego lub wykorzystują translatory internetowe do tworzenia reklam, wiadomości lub oszukujących stron internetowych. Więc mogą one zawierać błędy, po których łatwo poznać, że coś jest nie tak.
 • Nietypowe formy płatności – oszuści w internecie często proszą o nietypowe formy płatności, takie jak karty podarunkowe czy płatności przy pomocy kryptowaluty. Większość prawdziwych firm nie będzie wymagać od Ciebie płatności wyłącznie w taki sposób.
 • Podszywanie się pod znajomych – jeżeli otrzymasz wiadomość od kogoś znajomego, ale styl pisania lub szczegóły wydają się podejrzane, to może to być to sygnał, że konto Twojego znajomego zostało zhakowane i podszywa się pod niego oszust.

Pamiętaj, że zdrowy rozsądek jest najważniejszym narzędziem w ochronie przed zagrożeniami w Internecie. Jeżeli coś wydaje Ci się podejrzane, prawdopodobnie jest.

Reagowanie na zagrożenia w sieci
Odpowiednia reakcja na zagrożenia jest kluczowa

Jak reagować na zagrożenia w sieci?

Jeżeli jesteś ofiarą cyberprzestępstwa to bardzo ważne jest aby skutecznie i możliwie szybko zareagować na incydent. Oto kilka kroków, które należy podjąć w takiej sytuacji:

 1. Zmień swoje hasła – jeżeli podejrzewasz, że Twoje konto zostało zhakowane to natychmiast zmień swoje hasło. Pamiętaj, aby stworzyć silne i unikalne hasło, które nie jest łatwe do odgadnięcia. Nigdy nie używaj tych samych haseł na dwóch różnych stronach lub usługach. Rozważ korzystanie z menedżerów haseł.
 2. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe – jeżeli jeszcze nie masz aktywnego uwierzytelniania dwuskładnikowego, to je od razu włącz. Uniemożliwi to dostęp do Twojego konta ktoś zdobędzie Twoje hasło.
 3. Przeskanuj swoje urządzenie – jeżeli podejrzewasz, że na Twoim urządzeniu może znajdować się złośliwe oprogramowanie, przeskanuj je za pomocą sprawdzonego oprogramowania antywirusowego. Może to pomóc zidentyfikować i usunąć wszelkie potencjalne zagrożenia.
 4. Zaktualizuj swoje oprogramowanie – upewnij się, że wszystkie Twoje urządzenia mają najnowsze aktualizacje oprogramowania. Przestępcy często wykorzystują najnowsze luki w zabezpieczeniach, więc regularne aktualizacje oprogramowania są kluczowe w zapobieganiu przyszłym atakom.
 5. Monitoruj swoje konta – regularnie sprawdzaj swoje konta bankowe, e-mail i media społecznościowe pod kątem podejrzanych działań. Zwróć uwagę na nieznane transakcje, wiadomości, które nie pochodzą od Ciebie oraz na wszelkie inne nieoczekiwane zmiany, których nie rozpoznajesz.
 6. Skontaktuj się z odpowiednimi instytucjami – jeżeli ktoś uzyskał dostęp do Twojego konta, numerów kart kredytowych lub innych danych osobistych umożliwiających np. zaciągnięcie pożyczki to skontaktuj się z bankiem i policja. Zastrzeżesz swoje karty i uzyskasz pomoc i porady dotyczące tego, co powinieneś zrobić dalej.
 7. Zgłoś oszustwo – jeżeli jesteś ofiarą oszustwa online to zgłoś to odpowiednim organom, takim jak CERT (zespół reagowania na incydenty związane z bezpieczeństwem komputerowym). Może to pomóc innym uniknąć podobnych problemów.
 8. Udostępnij informacje innym – jeżeli zostałeś oszukany online to podziel się swoim doświadczeniem z rodziną, przyjaciółmi i społecznością online. Twoje doświadczenie może pomóc innym uniknąć podobnej sytuacji.
 9. Edukuj się – po incydencie związanym z bezpieczeństwem w sieci dowiedz się co można było zrobić, aby go uniknąć. Zdobądź wiedzę na temat zagrożeń online i najlepszych praktyk, które pomogą Ci lepiej chronić się w przyszłości.
 10. Sprawdź swoje ustawienia prywatności – po incydencie, zastanów się nad tym, jakie informacje udostępniasz online. Możliwe, że będziesz chciał zaktualizować swoje ustawienia prywatności na stronach internetowych i w mediach społecznościowych, aby zwiększyć ochronę swoich danych.
 11. Skonsultuj się z profesjonalistą – jeśli incydent był poważny, być może warto skonsultować się z profesjonalistą z dziedziny bezpieczeństwa. Może pomóc Ci w rozwiązaniu problemów z komputerem lub telefonem oraz objaśnić jak uniknąć podobnych incydentów w przyszłości..

Pamiętaj, że odpowiednia reakcja na incydent związany z bezpieczeństwem w sieci może zminimalizować szkody i pomóc zapobiec przyszłym atakom.

Zagrożenia w Internecie – podsumowanie

Internet to niesamowite narzędzie, które ułatwia nam codzienne życie, ale niesie ze sobą również liczne niebezpieczeństwa. Rozpoznanie tych zagrożeń to klucz do bezpiecznego poruszania się po sieci. Jeżeli coś wydaje Ci się podejrzane to prawdopodobnie takie jest.

Jednak mimo dużej ostrożności, czasem możesz paść ofiarą ataku. W takim przypadku, ważne jest, aby szybko i skutecznie reagować. Zmienianie haseł, kontaktowanie się z odpowiednimi instytucjami, zgłaszanie problemu, skanowanie urządzeń, dalsza edukacja oraz monitorowanie kont to tylko niektóre z działań, które powinniśmy podjąć.

Pamiętaj, że internet jest potężnym narzędziem, ale jak każde narzędzie, musi być używane z odpowiednią dozą ostrożności. Zawsze bądź świadomy swojego otoczenia online, bądź na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami i regularnie aktualizuj oprogramowanie. Będziesz cieszyć się wszystkimi korzyściami, jakie niesie ze sobą cyfrowy świat, jednocześnie chroniąc się przed niebezpieczeństwami w sieci.