Jak dobrze robić kopie bezpieczeństwa?

Utrata danych to jedna z najgorszych rzeczy, która może spotkać użytkownika komputera. Może do niej dojść na wiele sposobów, od przypadkowego usunięcia plików poczynając na uszkodzeniu dysku kończąc. Dużym zagrożeniem są także wszelkiego rodzaju wirusy komputerowe, które mogą przedrzeć się nawet przez zaporę najlepszego programu antywirusowego. Próby odzyskania utraconych danych są czasochłonne i zazwyczaj kończą się niepowodzeniem, a jeśli już nam się to uda, to zazwyczaj i tak nie jesteśmy w stanie uratować wszystkiego. Żeby temu zapobiec, warto zainteresować się tematem tworzenia kopii zapasowych najważniejszych danych.

Tworzenie kopii zapasowych – dlaczego jest to tak ważne?

Na komputerze przechowuje się zazwyczaj mnóstwo stworzonych przez siebie plików. O ile jeszcze utrata danych takich jak zdjęcia z wakacji, choć nieprzyjemna, nie wiąże się z większymi konsekwencjami, tak skasowanie ważnych projektów, na stworzenie których poświęciliśmy wiele godzin ciężkiej pracy i od których zależy nasza pozycja w firmie i pieniądze, może być tragiczna w skutkach.

Urządzenia elektroniczne mają do siebie to, że lubią się zepsuć. Tyczy się to również dysków twardych, na których spoczywają nasze dane. Co prawda zazwyczaj nie psuje się on z dnia na dzień, ale ulega uszkodzeniu stopniowo, więc regularne analizowanie jego stanu za pomocą specjalistycznych programów pozwala na wykrycie problemów i zabezpieczenie swoich danych. Nie zmienia to jednak faktu, że przypadkowe zalanie czy uszkodzenie mechaniczne może pozbawić nas ważnych plików w przeciągu kilku chwil.

Dane można stracić także przez nieuwagę, usuwając je przypadkowo lub otwierając załącznik w e-mailu nieznanego pochodzenia. Możemy także ściągnąć zainfekowany plik i zainstalować na swoim komputerze złośliwe oprogramowanie, które usunie lub zaszyfruje nasze dane.

Nie ma niestety sposobu, który zabezpieczyłby dysk przed uszkodzeniami, a nasze dane przed utratą. Można natomiast najważniejsze pliki zapisać w chmurze lub na dysku zewnętrznym, by w razie nagłego wypadku być w stanie odtworzyć nasze dokumenty.

Wykonywanie kopii danych – jak zabezpieczyć nasze dane?

Na początku musimy zastanowić się jakie pliki chcemy zabezpieczyć. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować pełną kopię dysku, razem z systemem i wszystkimi programami. Taka kopia może jednak zająć trochę czasu, dlatego większość osób decyduje się na skopiowanie tylko najważniejszych plików.

Backup na płycie CD

Zapis danych na dyskach zewnętrznych

Do wykonania backupu potrzebujemy drugiego dysku, pendrive lub płyty CD lub DVD. Nasz wybór powinien zależeć od tego ile danych chcemy skopiować i gdzie potrzebujemy z nich później korzystać.

Jeśli do przechowania mamy niewielką ilość danych – można zdecydować się na ich zapis na płycie CD lub DVD. Zapisane w taki sposób dane są bezpieczne przez kilkanaście lat, o ile oczywiście przechowujemy je w bezpiecznym miejscu. Obecnie jednak odchodzi się powoli od stosowania napędów optycznych i np. w nowych laptopach nie są one już domyślnie stosowane. Musimy wziąć to pod uwagę jeśli chcemy korzystać z tych danych na innych urządzeniach.

Dużo lepszym pomysłem jest zapisanie ważnych danych na pendrive. Możemy na nich umieścić nawet kilkadziesiąt gigabajtów danych co powinno być wystarczające dla większości ludzi. Pliki zapisane na pendrive bez problemu odtworzymy na każdym innym komputerze, gdyż porty USB są obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów podłączania dodatkowych urządzeń do komputera.

Najwięcej danych możemy zapisać na zewnętrznym dysku twardym. Podłącza się je do komputera poprzez port USB, dzięki czemu są łatwe i wygodne w użyciu. Istnieją dwa podstawowe typu dysków – HDD i SDD. Pierwszy z nich jest dużo tańszy, ale oferuje kilkukrotnie mniejsze prędkości zapisu i odczytu.

Zapis danych w chmurze

W Internecie znajdziemy wiele darmowych usług takich jak np. Google Drive czy Microsoft OneDrive, które pozwolą nam na zabezpieczenie kilku gigabajtów plików na bezpiecznych serwerach tych dużych firm. Plusem tego rozwiązania jest to, że do swoich plików możemy mieć dostęp z dowolnego urządzenia, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by trzymać tam pliki, przy których spędzamy czas zarówno w domu jak i pracy.

Jeśli oferowana przestrzeń dyskowa jest zbyt mała na nasze potrzeby, zawsze można wykupić dodatkowe miejsce i za kilkanaście złotych miesięcznie mieć pewność, że naszym plikom nic nie grozi.

Trzymanie danych w chmurze wymaga jednak dobrego połączenia internetowego, gdyż w innym przypadku wrzucanie plików i ich ściąganie będzie trwało bardzo długo.

Backup danych – bezpieczeństwo naszych plików

Stosowanie kopii zapasowych sprawia, że nasze dane są bezpieczne i nawet awaria naszego dysku twardego nie pozbawi nas najważniejszych plików. Może się jednak zdarzyć, że zarówno nasz komputer jak i dysk na którym mamy zapisane nasze dane ulegną awarii w podobnym czasie. Z tego powodu te pliki, które są dla nas najważniejsze i od których może zależeć nasza kariera, a nawet życie, najlepiej będzie trzymać w więcej niż dwu miejscach. Szansa na utracenie wszystkich danych zmniejsza się wtedy do minimum.