Jak ukryć IP – skuteczne sposoby na ukrycie adresu IP

Aktualizacja: 11 minut czytania
Ukrycie IP

Jest wiele powodów, dla których warto ukryć adres IP i poruszać się po sieci bardziej anonimowo. W czasach, gdy jesteśmy śledzeni w internecie na każdym kroku, dodatkowa ochrona może tylko pomóc. Dlatego wiele osób sięga po sposoby i narzędzia pozwalające ukryć IP. Z tego poradnika dowiesz się jak ukryć IP i dlaczego na co dzień ukrywać swój adres IP. Pokażemy też sposoby na ukrywanie adresu IP – od korzystania z sieci VPN, poprzez serwery proxy, aż po korzystanie z Tora i innych, mniej oczywistych sposobów.

Dlaczego warto ukryć swój adres IP?

Jeśli chodzi o ochronę swojej prywatności w Internecie, jednym z kluczowych aspektów jest ukrycie swojego adresu IP. Adres IP to cyfrowy identyfikator, który oprócz tego że umożliwia komunikację i funkcjonowanie internetu, to jednocześnie pozwala na namierzenie naszej lokalizacji i śledzenie aktywności. A przy współpracy z dostawcą usług internetowych np. przez służby różnych państw – identyfikację naszej tożsamości.

Ukrywanie swojej lokalizacji w internecie

Publiczny adres IP zdradza całkiem sporo informacji o użytkowniku. Te podstawowe to lokalizacja geograficzna i informacja o dostawcy internetu. To właśnie na podstawie adresu IP serwisy internetowe są w stanie określić z dość dużą dokładnością gdzie znajduje się użytkownik. Dlatego tak często po wejściu na różne strony internetowe można na nich od razu zobaczyć informacje dostosowane np. do miasta w którym się mieszka.

Ale po IP można określić nie tylko miasto. Po adresie IP można też określić kod pocztowy użytkownika, a w wielu wypadkach także konkretną ulicę. Wszystko zależy od tego jak wiele informacji na temat konkretnego adresu IP zostało zgromadzone przez firmy, które świadczą usługi geolokalizacji adresów IP. To właśnie z ich usług korzystają serwisy internetowe żeby precyzyjnie określić skąd jest użytkownik.

Poruszanie się po sieci bez pozostawiania śladów

Ukrywając swój adres IP można uniknąć śledzenia przez sieci reklamowe, serwisy społecznościowe, władze państwowe oraz cyberprzestępców. Władze wielu państw na całym świecie mają tendencję do kontrolowania i monitorowania ruchu w internecie, dlatego jeśli chcesz zachować swoją prywatność i uniknąć cenzury, ukrycie IP staje się koniecznością.

Adres IP może zdradzać wzorce zachowania, zwyczaje i upodobania. Dlatego jeśli prywatność i bezpieczeństwo są czymś, o co chcemy zadbać, to ukrywanie adresu IP powinno stać się jednym z naszych zwyczajów podczas poruszania się po sieci.

Dostęp do zablokowanych treści

Ukrycie swojego prawdziwego adresu IP to również możliwość odblokowania treści, które są blokowane przez cenzurę, narzucaną przez władze państwowe lub instytucje udostępniające dostęp do internetu. Pozwala to również na dostęp do materiałów, które są niedostępne w miejscu naszego pobytu za sprawą blokad i ograniczeń regionalnych. Dotyczy to przede wszystkim streamingu filmów i seriali, muzyki, gier i podobnych treści cyfrowych.

Większe bezpieczeństwo

Ukrywając prawdziwy adres IP możemy również uchronić się przed różnego rodzaju atakami hakerskimi jak np. atakiem DDoS. Tego rodzaju ataki wymierzone są często np. w streamerów, którzy transmitują na żywo treści w sieci.

Warto pamiętać, że niektóre metody ukrywania adresu IP są bardziej skuteczne niż inne. Korzystanie z darmowego proxy czy bezpłatnych usług VPN może nie zagwarantować pełnej ochrony prywatności i dużego bezpieczeństwa w internecie. A może je wręcz pogorszyć. Dlatego warto rozważyć płatne usługi VPN lub skorzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań, jak np. Tor – licząc się z jego ograniczeniami.

5 sposobów na ukrycie IP

Jest kilka sposobów, które można wykorzystać do ukrycia adresu IP swojego komputera lub telefonu. Przyjrzymy się każdej z nich i omówimy w jakim przypadku wybrana metoda na zmianę IP będzie najlepsza.

  • Sieci VPN
  • Serwery proxy
  • Sieć Tor
  • Hotspot
  • Publiczne sieci Wi-Fi

Wszystkie te metody i sposoby nieco się od siebie różnią. Za pomocą każdej z nich można uzyskać nowy adres IP. Po ich przeanalizowaniu czytelnik z pewnością będzie w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie jak ukryć IP w jego aktualnej sytuacji.

Jak ukryć IP za pomocą VPN?

VPN, czyli Virtual Private Network, pozwala na stworzenie bezpiecznego połączenia między naszym urządzeniem (np. komputerem lub telefonem) a serwerem VPN. W efekcie tego nasza prawdziwa lokalizacja oraz adres IP zostają ukryte. Od serwera VPN otrzymujemy całkowicie nowy adres IP, za pomocą którego widzą nas w sieci inni. A nasz prawdziwy adres IP pozostaje ukryty i jest znany jedynie serwerowi VPN, z którym aktualnie jesteśmy połączeni.

Ktoś, kto chciałby poznać tożsamość użytkownika łączącego się za pośrednictwem sieci VPN, musiałby uzyskać dostęp do serwera VPN oraz zgromadzonych na nim informacji. A polityka większości firm dostarczających taką usługę jest taka, że nie gromadzą na serwerach żadnych danych, które pozwalałby na identyfikację korzystających z nich użytkowników.

Dane przesyłane za pośrednictwem sieci VPN są szyfrowane, co powoduje że zarówno dostawca usług internetowych jak i rządowe służby oraz cyberprzestępcy nie są w stanie uzyskać dostępu do ich zawartości. Zarówno podsłuchując to, co jest wysyłane z urządzenia użytkownika, jak i to co do na nie przychodzi.

Istnieją darmowe usługi VPN oraz płatne rozwiązania. Darmowe sieci VPN często mają liczne ograniczenia, takie jak mała przepustowość lub dostęp do ograniczonej liczby serwerów, które zazwyczaj są dość wolne. Płatne sieci VPN zazwyczaj oferują lepszą ochronę i więcej opcji, takich jak dostęp do różnych lokalizacji serwerów oraz zaawansowanych i znacznie bardziej bezpiecznych protokołów VPN.

Płatne usługi VPN zazwyczaj oferują również dodatkowe funkcje, takie jak ochrona przed wykrywaniem VPN, kill switch (automatyczne rozłączenie połączenia z internetem w przypadku utraty połączenia z serwerem VPN, używanie na wielu urządzeniach jednocześnie czy funkcje ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Dodatkowo, płatne usługi często posiadają lepszą politykę prywatności i zabezpieczenia.

Żeby ukryć swój adres IP za pomocą VPN należy na swoim komputerze lub telefonie zainstalować specjalną aplikację, która będzie łączyła się z serwerem VPN. Jej zadaniem jest nawiązywanie połączenia z serwerem oraz przesyłanie i odbieranie z niego zaszyfrowanych danych przy wykorzystaniu odpowiedniego protokołu VPN.

Podsumowując, VPN to bardzo skuteczny sposób na ukrycie IP oraz zwiększenie bezpieczeństwa przesyłanych przez internet danych, jednak darmowe usługi często mają ograniczenia, dlatego warto rozważyć opcje płatne, które zapewniają lepszą ochronę i więcej funkcji.

Sieć VPN
Sieć VPN to jeden ze lepszych sposobów na prywatność w sieci

Proxy – mniej bezpieczny sposób na ukrywanie adresu IP

Proxy to serwer pośredniczący, który przesyła dane między komputerem użytkownika, a stronami internetowymi. Jest kilka rodzajów proxy i nie wszystkie pozwalają ukryć adres IP komputera. Wyłącznie tzw. proxy anonimowe maskują prawdziwą tożsamość użytkownika i nie przesyłają dalej informacji na jego temat.

Można wyróżnić proxy transparentne oraz anonimowe. Proxy transparentne przekazuje odwiedzanej stronie internetowej kompletne dane o korzystającym z niego użytkowniku jak np. jego adres IP. Natomiast proxy anonimowe maskuje adres IP użytkownika i do witryny internetowej przesyła wyłącznie swój adres IP, czyli ten który został przypisany do serwera proxy z którym łączy się użytkownik.

Jako narzędzie do maskowania IP serwery proxy mają dość istotne wady. Przede wszystkim cechuje je znacznie niższy poziom bezpieczeństwa i ochrony prywatności niż ma to miejsce w przypadku sieci VPN oraz Tora. O ile przy pomocy anonimowego serwera proxy ukryjemy swój adres IP, to przesyłane za jego pośrednictwem dane nie będą szyfrowane w równie mocnym stopniu co przy pozostałych opisywanych tutaj narzędziach.

Trzeba też pamiętać, że dane przesyłane przez serwer proxy mogą być bez problemu odczytane przez jego właściciela lub osoby (hakerów, służby), które przejmą taki serwer. Darmowe proxy są bardzo często udostępnione głównie po to, żeby przechwytywać i analizować dane, które nieświadomi niczego użytkownicy będą przesyłać za ich pośrednictwem.

Wszelkiego rodzaju wtyczki do przeglądarki, reklamowane jako narzędzia do ukrywania oraz zmiany IP to nic innego jak właśnie narzędzia, które służą do nawiązywania połączenia z serwerem proxy.

Serwer proxy jest łatwy do wykrycia, a dostęp za jego pośrednictwem często blokowany. Jest też narzędziem, które najczęściej pozwoli na maskowanie adresu IP wyłącznie w przeglądarce. Więc jeśli zależy nam na realnej ochronie i chociaż częściowej anonimowości w sieci, to lepiej postawić na inne rozwiązania.

Serwer w sieci
Serwery proxy pozwalają na zmianę IP, ale słabo chronią prywatność

Tor – sposób żeby ukryć adres IP dla zaawansowanych

Tor (The Onion Router), a dokładniej przeglądarka Tor jest oprogramowaniem, które pozwala ukryć adresu IP poprzez przesyłanie danych przez sieć połączonych serwerów, zwanych „węzłami”. Każde połączenie jest kierowane przez co najmniej trzy węzły, co pozwala na ukrycie prawdziwego IP przy jednoczesnym szyfrowaniu danych.

Tor jest wyjątkowo skutecznym sposobem na ukrycie adresu IP przede wszystkim dlatego, że trudno jest odnaleźć pierwotne źródło połączenia. Dzięki temu, że dane przechodzą przez wiele różnych serwerów tworzących sieć, trudno jest ustalić skąd tak naprawdę one pochodzą. Na drodze od komputera użytkownika do miejsca docelowego w internecie znajdują się adresy IP wszystkich węzłów sieci Tor, przez które przechodzi połączenie.

Łącząc się przez sieć Tor posługujemy się w internecie nowym adresem IP, który pochodzi od ostatniego węzła. Jest to węzeł końcowy, za pomocą którego będziemy widoczni w sieci.

Dane przesyłane za pośrednictwem Tora są szyfrowane, więc jest to narzędzie znacznie bardziej bezpieczne niż łączenie się z serwerem proxy. Trzeba jednak pamiętać, że dostęp do sieci za pośrednictwem Tora jest możliwy głównie za pomocą przeglądarki. Nie ukryje się i nie zabezpieczy za jego pomocą całej komunikacji sieciowej, która wychodzi i przychodzi do komputera.

Korzystanie z Tora jest polecane zwłaszcza wtedy, gdy chcemy uzyskać dostęp do ocenzurowanych i zablokowanych w naszym kraju materiałów. Zwłaszcza tych, które władza uznała za zakazane. I aktywnie monitoruje internet w poszukiwaniu osób, które chcą się z nimi zapoznać. Tor jest powszechnie używany np. w Rosji czy Iranie do anonimowej komunikacji w sieci i dostępu do ocenzurowanych treści.

Mimo, że Tor jest skuteczny w ukrywaniu prawdziwego adresu IP, jego prędkość jest znacznie niższa niż standardowego połączenia internetowego, ponieważ dane muszą przechodzić przez wiele serwerów. Dodatkowo, ponieważ jest to rozwiązanie bezpłatne, może być ograniczony dostęp do niektórych treści czy usług.

Tor jest skutecznym sposobem na ukrycie adresu IP i ochronę prywatności, jednak jego użycie jest trudniejsze i wolniejsze niż inne metody, a dostępność treści może być ograniczona.

Hotspot – jak ukryć adres IP nie chroniąc prywatności

Prostym sposobem na zmianę i ukrycie swojego adresu IP jest korzystanie z funkcji hotspotu w telefonie. Współcześnie praktycznie każdy telefon komórkowy ma tę funkcję, pozwalającą na dzielenie się połączeniem z internetem z innymi urządzeniami – takimi jak komputer czy tablet.

Używając hotspotu, prawdziwy adres IP jest ukryty za adresem IP, który jest udostępniany przez telefon. Dzięki temu, że połączenie wychodzi z adresu IP innego urządzenia niż prawdziwy adres IP, np. komputera – zostaje ukryty. Jednak jest to sposób ukrycia IP, który nie zapewnia jakiejkolwiek prywatności. Bo ten nowy adres IP, który otrzymujemy jest wciąż przypisany do urządzenia, którym się posługujemy i które jest na nas zarejestrowane.

W praktyce jest to sposób na zmianę adresu IP, który może przydać się tylko w kilku sytuacjach. Gdy np. adres IP komputera zostanie gdzieś zablokowany, wykorzysta limit zapytań lub zostanie zbanowany – a nam na szybko zależy na uzyskaniu dostępu do jakiegoś materiału.

Podsumowując, korzystanie z funkcji hotspotu w telefonie jest jedną z opcji na ukrycie IP. Ale nie zapewnia nawet w najmniejszym stopniu prywatności i anonimowości w sieci. Lepiej ukryć swój adres IP przy pomocy innych metod.

Publiczne sieci Wi-Fi – proste źródło nowego IP

Jednym ze sposobów na ukrycie swojego adresu IP jest korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi. Wiele restauracji, kawiarni i innych miejsc publicznych oferuje darmowe połączenie Wi-Fi, które można wykorzystać do ukrycia swojego adresu IP.

Jednak ta metoda nie jest bezpieczna, ponieważ dane przesyłane przez publiczne Wi-Fi nie są szyfrowane, co oznacza, że są one widoczne dla wszystkich osób, które również są do nich podłączone. Tak samo operator takiej sieci może gromadzić pełne logi na temat tego, na jakie strony wchodzą użytkownicy korzystający z udostępnionej sieci Wi-Fi.

Narzędziem, które znacząco podnosi bezpieczeństwo korzystania z tego rozwiązania jest równoczesne użycie połączenie z siecią VPN. Niweluje to wszystkie zagrożenia, jakie łączą się z publicznymi Wi-Fi. Sieć VPN zapewni szyfrowanie, a także połączenie za pośrednictwem serwera, który np. może być zlokalizowany w zupełnie innym kraju.

Korzystanie z darmowych sieci Wi-Fi jest prostym i dostępnym sposobem na ukrycie adresu IP, jednak nie zapewnia prywatności ani bezpieczeństwa, ponieważ dane przesyłane przez takie sieci nie są szyfrowane. A użytkownik może zostać łatwo namierzony. Dlatego ważne jest, aby używać publicznych sieci Wi-Fi z ostrożnością i rozważyć korzystanie z rozwiązań dodatkowych, takich jak VPN.

Internet w kawiarni
W ostateczności zostaje internet z kawiarnii

Jak ukryć adres IP – wybieramy najlepszy sposób

Opisane w tym poradniku metody z jednej strony są dość podobne, ale z drugiej dość znacząco się różnią i zapewniają inne poziomy ochrony prywatności oraz bezpieczeństwa. Dlatego każdy powinien dokładnie się zastanowić w jakim celu chce ukryć IP i na jakim poziomie anonimowości mu zależy.

Istnieją narzędzia takie jak VPN oraz Tor, które pozwalają na bardzo skuteczne ukrycie swojego prawdziwego adresu IP. A przy tym zapewniają szyfrowanie połączenia z siecią co jest szczególnie ważne wtedy, gdy chcemy w pełni ukryć naszą aktywność sieciową. Są dobrym wyborem dla tych osób, którym potrzebna jest zmiana adresu IP na taki, po którym nie będzie łatwo dotrzeć do ich prawdziwej lokalizacji. Oczywiście pod warunkiem, że będzie się z nich korzystać z głową i nie będzie się zostawiać po sobie innych śladów równocześnie.

Serwer proxy to słabe narzędzie do ukrycia adresu IP. Nie szyfruje połączenia i o ile nie ma się pewności co do tego kto stoi za serwerem – jest rozwiązaniem, które może narazić użytkownika na spore ryzyko wycieku przesyłanych danych. Proxy powinno się używać tylko w ostateczności i nigdy do przesyłu poufnych danych.

Korzystania z hotspotu w telefonie oraz z publicznych sieci Wi-Fi zdecydowanie nie można zaliczyć do prywatnych i bezpiecznych sposobów na ukrycie swojego prawdziwego adresu IP. Wady obu tych rozwiązań są dość spore, co dokładnie wykazaliśmy w tym poradniku.

Podsumowanie

Z omówionych w tym artykule sposobów na ukrycie IP, za te skuteczne i bezpieczne można uznać sieci VPN i korzystanie z Tora. Oba rozwiązania zapewniają szyfrowanie ruchu sieciowego i utrudniają dotarcie do prawdziwego adresu IP użytkownika. VPN jest prostszy w obsłudze i pozwala na szybkie zabezpieczenie całego połączenia z internetem, natomiast Tor wymaga nieco większej wiedzy i ma trochę ograniczeń.