Jak usunąć wirusa z telefonu? Instrukcja krok po kroku

Aktualizacja: 6 minut czytania
Wirus w telefonie

Jeśli telefon zaczął podejrzanie działać, to mógł zostać zainfekowany przez złośliwe oprogramowanie. Na wirusy szczególnie mocno narażone są telefony z systemem Android. Jeżeli podejrzewasz, że telefon ma wirusa to szybkie działanie jest kluczowe żeby zabezpieczyć swoje dane i urządzenie. Sprawdź jak wykryć i usunąć wirusa z telefonu, następnie zadbać o odpowiednią ochronę telefonu.

Jak sprawdzić czy telefon ma wirusa?

Nietypowe działanie telefonu może być sygnałem, że został zainfekowany wirusem. Jeżeli telefon jest w miarę nowy i powinny na nim bez problemu działać współczesne aplikacje, to zmiana w funkcjonowaniu urządzenia może być sygnałem do niepokoju. Jak sprawdzić czy telefon ma wirusa? Pierwszym sygnałem, że w telefonie może być złośliwe oprogramowanie jest jego nietypowe działanie:

 • Wyraźnie spowolniona praca telefonu, zacinanie i wieszanie się,
 • Pojawianie się dziwnych błędów podczas korzystania z telefonu,
 • Szybsze zużycie baterii, zwłaszcza gdy telefon jest mało używany,
 • Wzrost zużycia transferu sieci komórkowej,
 • Połączenia telefoniczne na numery, których nie rozpoznajesz,
 • Pojawienie się często wyskakujących, uciążliwych reklam,
 • Pojawienie się aplikacji, które nie były przez Ciebie instalowane.

Wirusy stoją się coraz bardziej zaawansowane i trudniejsze w wykryciu. To, że Twój telefon nie wykazuje opisanych powyżej objawów, nie oznacza że nie został zainfekowany i „zhakowany”. Wiele rodzajów szkodliwego oprogramowania jest tworzone tak, żeby skutecznie ukryć jego obecność w urządzeniu. W przypadku ransomware od razu dowiesz się o infekcji – zawartość smartfona zostanie zaszyfrowana, a przestępca wyświetli komunikat z żądaniem okupu w zamian za odzyskanie dostępu do urządzenia.

Telefony z systemem Android od lat uchodzą za bardziej podatne na różne formy złośliwego oprogramowania atakującego urządzenia mobilne. Ma to związek z mniejszą kontrolą i weryfikacją aplikacji dostających się do Sklepu Play w porównaniu do Apple oraz możliwością instalowania na telefonie aplikacji spoza niego.

Za sprawą zamkniętego i szczelnego ekosystemu stworzonego przez Apple, użytkownicy iPhone’ów są znacznie mniej narażeni na ataki ze strony wirusów. Co nie oznacza, że nie padają ofiarą złośliwego oprogramowania stworzonego z myślą o infekowaniu urządzeń pod kontrolą iOS.

Jak usunąć wirusa z telefonu za darmo?

Jeżeli podejrzewasz, że Twój telefon ma wirusa to masz do dyspozycji kilka możliwości, które pozwolą Ci w pełni odzyskać kontrolę nad urządzeniem. Sposoby na usunięcie wirusów z telefonu zależą od rodzaju szkodliwego oprogramowania, które zainfekowało Twoje urządzenie. Nie zawsze darmowe sposoby wystarczą.

Aby usunąć wirusa z telefonu:

 1. Przeskanuj telefon przy pomocy sprawdzonego programu antywirusowego. Możesz do tego wykorzystać popularne i chwalone aplikacje takie jak Norton Mobile Security, Avast Antivirus & Security czy Avira Security Antivirus. Niektóre z nich są dostępne za darmo.
 2. Odinstaluj podejrzane aplikacje, których nie kojarzysz. Na Androidzie możesz to zrobić korzystając z trybu awaryjnego, natomiast iOS nie udostępnia takiego trybu.
 3. Przywróć telefon do ustawień fabrycznych. Usunie to wszystkie dane z telefonu wraz ze złośliwym oprogramowaniem. Jest to rozwiązanie ostateczne, do zastosowania tylko wtedy, gdy zawiodą inne sposoby.

Skanowanie telefonu przy pomocy programu antywirusowego

Jeżeli masz kontrolę nad telefonem i możesz instalować aplikacje, to pierwszym krokiem, zanim sięgniesz po bardziej drastyczne metody, powinno być przeskanowanie go przy pomocy programu antywirusowego. Oprogramowanie antywirusowe pomoże Ci wykryć, a następnie usunąć wirusa z telefonu.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z telefonu z Androidem czy z iPhone’a, przeskanowanie urządzenia za pomocą oprogramowania antywirusowego dla urządzeń mobilnych będzie dobrym pomysłem. Zarówno w Sklepie Play jak i w App Store znajdziesz programy antywirusowe wyspecjalizowane w wykrywaniu złośliwego oprogramowania atakującego telefony.

Postaw na sprawdzone marki i znanych producentów, zazwyczaj płatne oprogramowanie będzie w stanie z większą skutecznością usunąć wirusy. Może się okazać, że konieczne będzie skanowanie telefonu przy pomocy kilku różnych programów. Ze względu na różne bazy sygnatur wirusów z których korzystają, może się okazać że jeden program wykryje obecność wirusa, a drugi nie.

Sprawdzone antywirusy, przy pomocy których usuniesz wirusa z telefonu to:

Aby przeskanować telefon w poszukiwaniu wirusów:

 1. Pobierz i zainstaluj na telefonie program antywirusowy dla urządzeń mobilnych.
 2. Uruchom antywirusa i w razie potrzeby zaloguj się na swoje konto.
 3. Wybierz i uruchom opcję pełnego skanowania telefonu.
 4. Poczekaj, aż antywirus przeskanuje urządzenie.
 5. Jeżeli antywirus znajdzie złośliwe oprogramowanie, postępuj zgodnie z komunikatami które wyświetli program antywirusowy.
 6. Po usunięciu wirusów uruchom ponownie telefon.
 7. Sprawdź czy problemy z działaniem telefonu ustąpiły.

Usuwanie aplikacji z wirusami z telefonu

Bardzo często usunięcie szkodliwej aplikacji wystarczy do przywrócenia telefonu do normalnego stanu. To darmowy sposób na usunięcie wirusa z telefonu. Metoda usuwania zawirusowanych aplikacji różni się w zależności od telefonu jaki posiadasz.

Usuwanie aplikacji na Androidzie

Aby odinstalować szkodliwą aplikację i odwirusować telefon z Androidem:

 1. Wejdź w tryb awaryjny – w tym trybie nie zostaną uruchomione widżety i aplikacje, które masz zainstalowane. Sposób wejścia w tryb awaryjny zależy od modelu telefonu, który posiadasz. Przykładowo w telefonach Samsung, aby wejść w tryb awaryjny należy wyłączyć telefon, a następnie włączyć trzymając przycisk zmniejszania głośności.
 2. Sprawdź jak telefon zachowuje się w trybie awaryjnym i czy problemy ustąpiły.
 3. Otwórz Sklep Google Play, kliknij w prawym górnym rogu na ikonę profilu, a następnie Zarządzaj aplikacjami i urządzeniami > Zarządzaj.
 4. Wybierz te aplikacje, które budzą Twoje podejrzenia lub nie pamiętasz, żeby były przez Ciebie instalowane
 5. Dotnij Odinstaluj.
 6. Uruchom ponownie telefon.

Usuwanie aplikacji na iPhonie

iPhone nie posiada trybu awaryjnego, aplikacje należy usunąć bezpośrednio z telefonu, bez wchodzenia w bezpieczny tryb.

Aby usunąć podejrzane aplikacje z iPhone’a:

 1. Odszukaj aplikację na ekranie początkowym lub w bibliotece aplikacji.
 2. Dotknij i przytrzymaj ikonę aplikacji, którą chcesz usunąć.
 3. W oknie, które się wyświetli wybierz opcję Usuń aplikację.

Postępuj tak ze wszystkimi aplikacjami, co do których masz podejrzenia, że mogą powodować problem i dziwne działanie iPhone’a.

Przywracanie telefonu do ustawień fabrycznych

Przywracanie telefonu do ustawień fabrycznych to ostateczność, którą powinno się stosować tylko wtedy, gdy nie uda się usunąć wirusa z telefonu przy pomocy innych metod.

Android

Opisanie przywracania ustawień fabrycznych na Androidzie jest skomplikowane. Jest to związane z tym, że każdy producent ma opracowaną własną procedurę postępowania w tej sytuacji. Inaczej odbywa się to na telefonach Samsung, Huawei, Xiaomi czy LG. Dla

Po szczegółową instrukcję odsyłamy na stronę ze wsparciem dla Androida przygotowaną przez Google.

iPhone

Na iPhonie proces jest o wiele prostszy i wymaga zaledwie paru stuknięć.

 1. Wykonaj kopię zapasową swoich danych.
 2. Stuknij kolejno opcje Ustawienia > Ogólne > Przenieś zawartość lub wyzeruj.
 3. Stuknij opcję Wymaż zawartość i ustawienia.
 4. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, zaloguj się na konto Apple.
 5. Potwierdź, że chcesz wymazać urządzenie.
 6. Poczekaj, aż usuwanie zawartości telefonu i przywracanie go do stanu pierwotnego się zakończy.

Jak zabezpieczyć telefon przed wirusami?

Istnieje kilka prostych sposobów, które pozwalają znacząco zwiększyć bezpieczeństwo telefonu i zabezpieczyć go przed złośliwym oprogramowaniem. Warto je poznać i zapobiegać, niż później walczyć z problemem i szukać sposobu na usunięcie wirusa z telefonu.

Jak chronić swój telefon przed wirusami?

 1. Regularnie aktualizuj system operacyjny i aplikacje.
 2. Rób kopie bezpieczeństwa danych (backup), które masz w telefonie.
 3. Zainstaluj program antywirusowy w swoim telefonie i regularnie skanuj jego zawartość.
 4. Nie instaluj podejrzanych aplikacji spoza oficjalnych sklepów Google Play i App Store, jeżeli nie masz 100% pewności że są bezpieczne.
 5. Weryfikuj, czy instalowane aplikacje na pewno są wydawane przez właściwy podmiot (np. aplikacje bankowe).
 6. Nie klikaj w podejrzane linki i nie pobieraj plików z nieznanych źródeł.

Źródła wirusów w telefonie

 • Pobieranie podejrzanych aplikacji – nawet w oficjalnych sklepach mogą trafić się aplikacje, które zostały dodane przez hakerów i cyberprzestępców. Szczególnie zagrożeni są użytkownicy Androida, gdzie kontrola i weryfikacja aplikacji jest znacznie mniejsza niż w przypadku App Store i iPhone’a
 • Pobieranie plików z niesprawdzonych źródeł – pliki z nieznanych źródeł, mogą być zainfekowane lub wykorzystywać luki w oprogramowaniu i umożliwiać zdalny dostęp do telefonu.
 • Klikanie w podejrzane linki – linki w wiadomościach od nieznanych osób i firm, ale również bliskich znajomych mogą kierować do fałszywych stron, zainfekowanych plików lub aplikacji.
 • Klikanie w podejrzane reklamy – reklamy na stronach internetowych, mediach społecznościowych i w aplikacjach mogą zachęcać do zainstalowania oprogramowania, które może zainfekować i szpiegować telefon.

Złośliwe oprogramowanie z roku na rok powoduje coraz większe globalne straty. Stanowi poważne zagrożenie i może doprowadzić do utraty pieniędzy, poufnych danych, dostępu do telefonu a nawet do fizycznego uszkodzenia telefonu, wykorzystując luki i podatności, których producenci nie zdążyli załatać.