Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL to ważna zmiana w polskiej administracji, która pomaga jeszcze lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo w przestrzeni wirtualnej. Powodów, dla których warto zdecydować się na zastrzeżenie PESELu jest mnóstwo – podobnie jak sposobów na przeprowadzenie tego procesu. W tym poradniku tłumaczymy krok po kroku, jak zastrzec numer PESEL w aplikacji mObywateli i jak zarządzać tą funkcją.
Jak zastrzec numer PESEL w aplikacji mObywatel?
Obsługa aplikacji mobilnej mObywatel jest naprawdę łatwa i szybka. Poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, które musisz w niej zrobić, aby poprawnie zastrzec swój numer PESEL.
Krok 1. Po zalogowaniu do aplikacji, wejdź w usługę “Zastrzeż PESEL”.
Możesz to zrobić na dwa sposoby:
Opcję “Zastrzeż PESEL” znajdziesz w sekcji Usługi, która widoczna jest albo na pulpicie, od razu po zalogowaniu:
albo też w zakładce o tym samym tytule (“Usługi”), w której wylistowane są wszystkie istniejące działania, jakie użytkownik może chcieć podjąć za pomocą aplikacji:
Krok 2. Przejdź przez krótki instruktaż pierwszorazowego użytkowania
Gdy będziesz za pomocą aplikacji korzystać z usługi zastrzeżenia numeru PESEL po raz pierwszy, na wstępie pojawi się krótka prezentacja. Możesz przeklikać wszystkie trzy karty lub po prostu pominąć je za pomocą odpowiedniego przycisku.
Przy każdym kolejnym korzystaniu z opcji zastrzeżenia numeru PESEL, aplikacja przekieruje Cię już bezpośrednio do wybranej usługi.
Krok 3. Zastrzeż swój numer PESEL
Od zastrzeżenia swojego numeru PESEL dzielą Cię już tylko dwa kliknięcia.
Aplikacja wskaże obecny status Twojego numeru – tj. “zastrzeżony” lub “niezastrzeżony”.
Aby zastrzec PESEL, kliknij przycisk wskazany poniżej:
A następnie potwierdź zamiar dokonania zmiany:
Natychmiast po zatwierdzeniu aplikacja pokaże dokonaną przez Ciebie zmianę:
Możesz teraz spokojnie zamknąć aplikację, wylogować się lub skorzystać z innej usługi.
Jak cofnąć zastrzeżenie PESEL?
W dowolnej chwili – zależnie od swoich potrzeb – możesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. Ta opcja przyda się między innymi wtedy, gdy wnioskujesz o kredyt w banku lub gdy chcesz podpisać umowę z dostawcą Internetu.
W celu cofnięcia zastrzeżenia swojego numeru PESEL w aplikacji mObywatel, analogicznie do jego zastrzegania, przeciągnij suwak wskazany poniżej:
W odpowiedzi na Twój ruch, aplikacja zażąda potwierdzenia oraz ustawienia okresu, w którym obowiązywać ma dokonywana zmiana. Jeśli zdecydujesz się ustawić automatyczne przywrócenie statusu zastrzeżonego, wskaż odpowiednią datę i godzinę:
W obu przypadkach – bezterminowego oraz terminowego cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL – zatwierdź wprowadzoną zmianę odpowiednim przyciskiem.
Po dokonaniu zmian aplikacja potwierdzi pomyślne ich zapisanie:
Otrzymasz również wiadomość SMS z potwierdzeniem. Możesz teraz spokojnie zamknąć aplikację, wylogować się lub skorzystać z innej usługi.
Zarządzanie statusem numeru PESEL
Aplikacja mObywatel – oprócz zastrzegania numeru PESEL – pozwala również na sprawdzenie kilku przydatnych informacji.
Kto sprawdzał Twój PESEL
Pamiętamy, że jedną z najważniejszych korzyści zastrzeżenia numeru PESEL jest dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą tożsamości i wykorzystaniem naszych danych do zaciągnięcia pożyczki czy kredytu, lub podpisania jakiejś umowy.
Jeśli ktokolwiek – włączając w to nas samych – zawnioskuje o kredyt czy pożyczkę lub będzie próbował zawrzeć umowę (np. na abonament na telefon), placówki bankowe i firmy będą miały obowiązek sprawdzić status numeru PESEL podanego przez petenta (tu: ustawa wejdzie w życie w całości od 1. czerwca 2024 r.).
W aplikacji mObywatel, w usłudze “Zastrzeż PESEL”, możesz sprawdzić czy i jakie instytucje weryfikowały Twoje dane. Informacje te dostępne są w zakładce wspomnianej powyżej, pod hasłem “Historia”. Wchodząc w zakładkę “Kto sprawdzał Twój PESEL”, dowiesz się kto i kiedy go weryfikował a także jaki miał wtedy status:
Z kolei wklikując się w poszczególne podpunkty, znajdziesz więcej szczegółów dotyczących każdej weryfikacji – w tym powód, dla którego ją przeprowadzono. Weryfikacje możesz też filtrować według okresu czasu, który Cię interesuje.
Twoje zmiany
Aplikacja pozwala również na śledzenie naszych własnych ruchów podejmowanych w zakładce “Zastrzeż PESEL”. Jako że możemy według własnych potrzeb wielokrotnie zastrzegać i wyłączać zastrzeżenie naszego numeru PESEL, znajdziemy tutaj podzakładkę “Twoje zmiany”, która listuje wszystkie dokonane przez nas modyfikacje:
Podobnie jak w przypadku sprawdzania kto weryfikował nasz numer PESEL – własne zmiany też możemy filtrować według okresu czasu.
Krótkie FAQ dla zakładki “Zastrzeż PESEL”
Aplikacja mObywatel przewiduje też krótką, osobną sekcję FAQ – najczęściej zadawanych pytań – dla zakładki “Zastrzeż PESEL”. Znajdziesz w niej odpowiedzi na pytania takie jak, czy w ogóle warto zastrzec swój numer a także co właściwie oznacza w praktyce zastrzeżenie PESELu.
Aby dostać się do sekcji FAQ – lub jak została ona nazwana w aplikacji, “Pytania i odpowiedzi” – kliknij na znak interpunkcyjny znajdujący się w zakładce “Zastrzeż PESEL” na samej górze po prawej stronie.
Zastrzeganie PESEL w aplikacji mObywatel – pytania i odpowiedzi
Co daje zastrzeżenie PESEL?
Zastrzeżenie PESEL chroni Cię przed wykorzystaniem go przez inne osoby do wzięcia na Twoje dane kredytu lub pożyczki, otwarcia konta w banku, wyrobienia duplikatu karty SIM, kupna sprzętu na raty czy sprzedaży mieszkania. Gdy zastrzeżenie jest aktywne, nawet jeśli ktoś pozyska komplet Twoich danych, nie będzie w stanie ich wykorzystać, żeby Ci zaszkodzić. W każdej chwili możesz cofnąć zastrzeżenie PESEL.
Czy warto zastrzec PESEL?
Tak, warto zastrzec PESEL. Dzięki temu nie zostanie on użyty przez osoby trzecie bez Twojej wiedzy i zgody. W każdej chwili możesz szybko cofnąć zastrzeżenie PESEL jeśli zajdzie taka potrzeba (np. podpisanie umowy z operatorem komórkowym, wzięcie kredytu czy otworzenie konta w banku).
Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL?
Tak, możesz w każdej chwili szybko cofnąć zastrzeżenie PESEL. Wystarczy zalogować się na stronie lub w aplikacji mObywatel i wybrać opcję cofnięcia zastrzeżenia PESEL. Możesz wybrać czas, na jaki zastrzeżenie będzie cofnięte. Cała operacja zajmie tylko kilka sekund.
Czy zastrzeżenie PESEL jest darmowe?
Tak, zastrzeżenie PESEL jest w pełni darmowe. Można to zrobić przez stronę lub w aplikacji mobilnej mObywatel. Nie ponosisz żadnych opłat za korzystanie z tej usługi świadczonej przez Ministerstwo Cyfryzacji.