Najlepszy VPN – ranking 2024 – jaki VPN wybrać?

Aktualizacja: 17 minut czytania
Ranking VPN

Usługi VPN zyskują na popularności jako niezbędne narzędzie dla internautów pragnących zadbać o swoją prywatność i zwiększyć bezpieczeństwo online. VPN nie tylko chroni, ale także pozwala na dostęp do treści zablokowanych przez cenzurę oraz tych z ograniczeniami regionalnymi. W obliczu rosnącej liczby dostępnych usług VPN, niektóre z nich zdecydowanie wyróżniają się zaawansowanymi funkcjami i szerokimi możliwościami. W naszym najnowszym rankingu przedstawiamy najlepsze VPN na 2024 rok, wyselekcjonowane na podstawie szczegółowej oceny.

Najlepszy VPN 2024 – nasz ranking

Wybór VPN nie jest prosty, zwłaszcza gdy do dyspozycji jest wiele różnych firm świadczących tego typu usługi. A oferowane funkcje i zaawansowane możliwości to nie jedyny argument za wyborem, bo wiele VPN-ów kusi również ceną i bardzo atrakcyjnymi promocjami. Dlatego szukając dla siebie najlepszej usługi VPN trzeba zastanowić się czego oczekujemy od sieci VPN i ile jesteśmy w stanie za nią zapłacić. Usługi opisane w tym rankingu świetnie sprawdzą się na komputerze i jako VPN na telefon.

1. NordVPN – najlepszy VPN

NordVPN jest uważany za jednego z liderów na rynku usług VPN. To nasz faworyt i sieć VPN, z której korzystamy na co dzień. Oferując zaawansowane funkcje zwiększające bezpieczeństwo i prywatność online, plasuje się w ścisłej czołówce wielu rankingów, zestawień i porównań VPN.

Oferuje najlepsze protokoły VPN – OpenVPN, NordLynx (rozwiązanie autorskie bazującego na protokole WireGuard) oraz IKEv2/IPSec. Zapewniają one użytkownikom bezpieczne i szybkie połączenia internetowe za pośrednictwem sieci VPN. Jednocześnie skutecznie maskując użytkowników przed ich dostawcami internetowymi, uniemożliwiając im monitorowanie i rejestrowanie odwiedzanych stron czy pobieranych plików.

NordVPN jest dostawcą VPN „bez logów”, co oznacza, że nie zbiera ani nie przechowuje żadnych informacji o aktywności swoich klientów. Firma nie wie, co robią na jej serwerach, więc użytkownicy mogą korzystać z Internetu bez obaw o śledzenie lub rejestrowanie ich działań przez usługę. Stosuje serwery RAM, na których nic nie jest zapisywane lokalnie.

Z abonamentu NordVPN można korzystać na 10 urządzeniach. Usługa ma ponad 6000 serwerów w 111 krajach, umożliwiając dostęp do szerokiej sieci szybkich i stabilnych połączeń z różnych części świata. Liczne serwery znajdujące się w Polsce pozwalają użytkownikom na korzystanie z ochrony VPN bez utraty polskiego adresu IP, co jest kluczowe dla dostępu do lokalnych treści przy jednoczesnym zachowaniu prywatności.

NordVPN posiada funkcję Threat Protection, która blokuje reklamy, skrypty śledzące, złośliwe oprogramowanie i fałszywe strony internetowe. Korzyścią jest nie tylko zwiększone bezpieczeństwo, ale również poprawa jakości przeglądania Internetu. Dodatkowo, dostępny jest również menedżer haseł (NordPass) i szyfrowany dysk w chmurze (NordLocker) w rozszerzonym abonamencie.

Ponadto, usługa umożliwia dostęp do treści, które są zablokowane z powodu ograniczeń geograficznych. Jest to jest szczególnie przydatne dla miłośników filmów, seriali i wydarzeń sportowych z różnych części świata, które są niedostępne w Polsce.

To zaledwie krótka charakterystyka niektórych funkcji i możliwości NordVPN. Firma zapewnia wszechstronną ochronę i jest doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie pełną kontrolę nad swoją prywatnością i bezpieczeństwem w internecie. Dzięki sprawdzonym protokołom VPN, polityce braku logów i szerokiej gamie dodatkowych funkcji, NordVPN będzie świetnym wyborem zarówno dla osób stawiających pierwsze kroki w cyfrowym świecie jak i weteranów sieci.

NordVPN oferuje 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, dzięki której można go przetestować bez ryzyka. Firma daje możliwość korzystania z usługi przez ten czas w pełnym zakresie, a jeżeli się okaże że usługa nam się nie podoba lub jej nie potrzebujemy, to zwróci 100% wydanych pieniędzy. Obsługa klienta dostępna jest 24/7, nie trzeba się tłumaczyć z przyczyn rezygnacji, środki wracają po kilku dniach na konto. Zarówno w przypadku abonamentu miesięcznego jak i dwuletniego.

 • Ocena: 5/5
 • Dostępne lokalizacje: 110
 • Dostępne serwery: 6500
 • Jednoczesne połączenia: 10
 • Najniższa cena (uwzględnia promocje): 10,39 zł/msc.

Sprawdź ofertę NordVPN ze zniżką 71%

NordVPN Aplikacja

2. Surfshark – najlepszy tani VPN

Surfshark to niezwykle popularny i cenionych dostawca VPN, który deklasuje konkurencję swoją promocyjną ceną w stosunku do bogatego zestawu oferowanych funkcji oraz możliwości.

Surfshark oferuje swoim użytkownikom nowoczesne protokoły VPN takie jak WireGuard, OpenVPN i IKEv2 z szyfrowaniem AES-256. To zapewnia wysoką szybkość i stabilność połączenia przy jednocześnie wysokim bezpieczeństwie połączenia. Surfshark posiada politykę braku logów, co oznacza, że nie przechowuje żadnych informacji o działaniach użytkowników podczas korzystania z serwerów VPN.

Innowacyjna technologia Nexus zastosowana przez firmę dodatkowo zwiększa możliwości sieci VPN. Rozwiązanie łączy wszystkie serwery Surfshark w jedną, globalną sieć VPN i w sposób inteligentny zarządza kierowaniem ruchu w jej obrębie. Zapewnia to lepszą wydajność, prędkość i stabilność połączenia.

To co wyróżnia Surfshark, to brak limitu połączeń, które mogą być aktywne w jednym momencie. Oznacza to, że z usługi można korzystać na nieograniczonej liczbie urządzeń przy pomocy jednego abonamentu. Jest to korzystne dla dużych rodzin, gdyż można zabezpieczyć telefony, laptopy i komputery wszystkich domowników.

Do dyspozycji użytkowników Surfshark oddaje 3200 serwerów, zlokalizowanych w ponad 100 krajach, co umożliwia uzyskanie dobrego połączenia za pośrednictwem VPN z niemal każdego miejsca na świecie. Serwery utrzymywane VPN w Polsce zlokalizowane są w Warszawie i Gdańsku. Pozwala to na łatwy dostęp do geograficznie ograniczonych treści, z czym Surfshark sobie świetnie radzi.

Usługa wyposażona jest dodatkowo w CleanWeb, funkcję blokującą reklamy i złośliwe oprogramowanie. Nie tylko zwiększa to bezpieczeństwo, ale również poprawia komfort przeglądania stron internetowych poprzez eliminację niechcianych treści.

 • Ocena: 5/5
 • Dostępne lokalizacje: 100
 • Dostępne serwery: 3200
 • Jednoczesne połączenia: bez limitu
 • Najniższa cena (uwzględnia promocje): 8,39 zł/msc.
Sprawdź ofertę Surfshark ze zniżką 83%

Surfshark aplikacja

3. ExpressVPN – VPN klasy premium

ExpressVPN to jeden z dłużej działających dostawców VPN, który od lat jest uznawany za jedną z najbardziej solidnych firm. Dzięki swojej niezawodności i stabilności, zdobył zaufanie użytkowników i ekspertów, plasując się wysoko w każdym rankingu usług VPN.

To co wyróżnia szczególnie ExpressVPN to zaawansowane zabezpieczenia i silne szyfrowanie. Usługa przeszła kilka niezależnych audytów, które potwierdziły brak przechowywania logów związanych z aktywnością użytkowników oraz skuteczność w ochronie ich danych i prywatności.

W odróżnieniu od wielu innych dostawców, ExpressVPN stworzył, wdrożył i rozwija własny protokół VPN nazwany Lightway. Jest to odpowiedź na rosnące potrzeby i wymagania użytkowników, którzy szukają szybkości i bezpieczeństwa ze strony sieci VPN. Oprócz tego można nawiązać połączenie VPN za pośrednictwem protokołów OpenVPN oraz IKEv2. WireGuard nie jest obsługiwany.

Aplikacja ExpressVPN znana jest z prostoty użytkowania, dzięki czemu przystępna w obsłudze dla szerokiego grona odbiorców, niezależnie od ich poziomu wiedzy technicznej. Jeden abonament pozwala na jednoczesne połączenie za pomocą 8 urządzeń.

Firma może pochwalić się także dużą siecią serwerów, które są zlokalizowane w 105 krajach. Tak obszerna infrastruktura serwerowa gwarantuje, że użytkownicy mogą korzystać z usługi za pośrednictwem niemal dowolnego miejsca na świecie. Przydaje się to nie tylko do zmiany IP, ale także do uzyskania dostęp do treści z ograniczeniami geograficznymi.

Jednak główną wadą ExpressVPN jest jego cena, która jest wyższa w porównaniu do innych dostawców na rynku. Mimo wyższych kosztów, wielu użytkowników uważa, że jakość usługi, jej stabilność oraz wysoki poziom zabezpieczeń są warte tej ceny, co czyni ExpressVPN popularnym wyborem wśród osób, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo i prywatność w sieci.

 • Ocena: 4,5/5
 • Dostępne lokalizacje: 105
 • Dostępne serwery: brak danych
 • Jednoczesne połączenia: 8
 • Najniższa cena (uwzględnia promocje): 6,67$ / msc. (26,50 zł)
Sprawdź ofertę ExpressVPN ze zniżką 49%

ExpressVPN

4. Proton VPN – najlepszy VPN z darmowym planem

Proton VPN to zaawansowana usługa sieci VPN opracowana przez twórców znenej i cenionej skrzynki pocztowej Proton Mail z siedzibą w Szwajcarii – kraju słynącym z restrykcyjnych regulacji dotyczących ochrony prywatności. Ma to znaczenie dla całej filozofii działania stojącej za firmą, gdyż Proton VPN kładzie szczególny nacisk na zaawansowaną ochronę prywatności użytkowników.

Usługa wyposażona jest w nowoczesne funkcje poprawiające bezpieczeństwo w sieci. Proton VPN wykorzystuje protokół WireGuard oraz silne algorytmy szyfrowania AES-256 i ChaCha20, co znacząco podnosi poziom ochrony transmisji danych. Taka kombinacja stanowi solidną podstawę dla bezpiecznego i prywatnego przeglądania Internetu.

Firma posiada aktualnie prawie 5000 serwerów w 91 różnych państwach. Dodatkowo, w wyższym planie jest również dostęp do serwerów Secure Core, które działają na zasadzie podwójnego VPN, dodatkowo przekierowując połączenie przez bezpieczny kraj.

Proton VPN oferuje również dodatkowe narzędzia, takie jak bloker reklam i skryptów śledzących. Te opcjonalne funkcje nie tylko chronią przed niechcianymi treściami, ale także zwiększają prywatność użytkowników poprzez eliminację elementów mogących monitorować ich aktywność online.

Aplikacja Proton VPN została zaprojektowana z myślą o intuicyjności i prostocie użytkowania, co sprawia, że jest dostępna dla użytkowników o różnym poziomie zaawansowania technicznego. Umożliwia jednoczesne połączenie z VPN na maksymalnie 10 urządzeniach, co jest szczególnie korzystne dla osób pragnących chronić wiele urządzeń w ramach jednego konta.

 • Ocena: 4,5/5
 • Dostępne lokalizacje: 91
 • Dostępne serwery: 4988
 • Jednoczesne połączenia: 10
 • Najniższa cena (uwzględnia promocje): 4,49€ /msc. (19,25 zł)
Sprawdź ofertę ProtonVPN

ProtonVPN

5. IPVanish

IPVanish to kolejna usługa VPN, która zdobyła spore uznanie na rynku dzięki swojej niezawodności i szerokiej funkcjonalności. Wykorzystując standardowe, sprawdzone protokoły VPN takie jak OpenVPN i WireGuard, zabezpieczone algorytmem AES-256.

IPVanish gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa danych przesyłanych przez Internet za pośrednictwem serwerów firmy. Mocno akcentuje swoje zaangażowanie w ochronę prywatności, wdrażając politykę braku logów, co zostało zweryfikowane przez niezależne audyty. Użytkownicy mogą być pewni, że ich aktywność online nie jest monitorowana ani rejestrowana przez dostawcę usługi.

IPVanish wyróżnia się również wygodną aplikacją dostępną na wszystkie popularne urządzenia i systemy operacyjne. Intuicyjny interfejs użytkownika umożliwia łatwe zarządzanie ustawieniami VPN. Możemy liczyć na wysokie prędkości i stabilność serwerów, co jest szczególnie istotne dla użytkowników korzystających ze streamingu treści objętych ograniczeniami geograficznymi.

IPVanish oferuje solidne wsparcie dla streamingu, umożliwiając dostęp do szerokiej gamy międzynarodowych serwisów i bibliotek medialnych bez ograniczeń. Dodatkowym atutem IPVanish jest brak limitu urządzeń, które można podpiąć do jednego konta. Z siecią VPN obejmującą 2400 serwerów w ponad 90 różnych lokalizacjach, IPVanish zapewnia elastyczność i szerokie możliwości wyboru optymalnego połączenia zależnie od potrzeb użytkownika.

 • Ocena: 4/5
 • Dostępne lokalizacje: 90
 • Dostępne serwery: 2400
 • Jednoczesne połączenia: bez limitu
 • Najniższa cena (uwzględnia promocje): 7,41 zł /msc.
Sprawdź ofertę IPVanish

IPVanish

6. PrivateVPN

PrivateVPN to usługa VPN, która wyróżnia się na rynku swoją wyjątkową niską ceną, oferując plany już od 2,08€ miesięcznie, co czyni ją jedną z najtańszych dostępnych opcji. To firma z siedzibą w Szwecji, która kładzie duży nacisk na prywatność i bezpieczeństwo, stosując politykę braku logów.

Usługa oferuje solidne szybkości połączeń, co w połączeniu z prostą w obsłudze aplikacją czyni ją przyjazną dla użytkowników. Aplikacja umożliwia łatwe nawiązywanie połączeń z serwerami VPN i jest dostępna na większość urządzeń.

Pomimo atrakcyjnej ceny i zadowalających prędkości, PrivateVPN ma pewne ograniczenia. Sieć serwerów obejmuje tylko 63 lokalizacje na całym świecie, co jest niewielką liczbą w porównaniu do większej konkurencji. Może to wpływać na dostępność i wydajność usługi w mniej popularnych lokalizacjach. Ale z powodzeniem radzi sobie z odblokowaniem streamingu i treści zablokowanych geograficznie.

PrivateVPN nie oferuje również wielu zaawansowanych funkcji i narzędzi dostępnych u innych dostawców. Oznacza to, że mimo swojej niskiej ceny, usługa może nie spełniać oczekiwań bardziej wymagających użytkowników. Którzy potrzebują specjalistycznych funkcji takich jak zaawansowane przekierowania portów, podwójny VPN czy TOR over VPN.

PrivateVPN stanowi dobrą opcję dla osób poszukujących prostego, taniego i skutecznego rozwiązania VPN. Jest idealny dla użytkowników, którzy oczekują podstawowej ochrony w niskiej cenie nie oczekując przy tym zaawansowanych możliwości.

 • Ocena: 4/5
 • Dostępne lokalizacje: 63
 • Dostępne serwery: 200
 • Jednoczesne połączenia: 10
 • Najniższa cena (uwzględnia promocje): 2,08€ /msc. (8,92 zł)
Sprawdź ofertę PrivateVPN

PrivateVPN

7. Private Internet Access

Private Internet Access (w skrócie PIA) to sieć VPN z długą historią działalności, rozpoczętą ponad 10 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Przez lata firma zbudowała solidną reputację jako dostawca niezawodnych usług VPN, ciesząc się zaufaniem użytkowników na całym świecie.

Jedną z najważniejszych cech PIA jest jej zaangażowanie w transparentność i bezpieczeństwo. Aplikacje PIA mają otwarte źródło i są dostępne na GitHubie, co pozwala niezależnym ekspertom na przeglądanie i audytowanie kodu. Jest to zdecydowanie duży plus, gdyż zwiększa zaufanie do firmy oraz bezpieczeństwa i prywatności jej usługi. Private Internet Access wspiera zarówno protokół OpenVPN, jak i nowszy WireGuard, co umożliwia użytkownikom wybór z jakiej technologii chcą korzystać.

PIA oferuje również opcjonalny antywirus, który można dokupić do abonamentu. Jest to dodatkowa warstwa ochrony, która może pomóc w zapewnieniu większego bezpieczeństwa wobec coraz częstszych zagrożeń online.

Aplikacja jest wyposażona w szereg zaawansowanych funkcji. Dostęp do multi-hop umożliwia routing połączenia przez kilka serwerów VPN, zwiększając anonimowość. A maskowanie połączenia VPN sprawia, że ruch sieciowy znacznie mniej przypomina typowy ruch VPN. Może to być przydatne w przypadku sieci i dostawców internetu, którzy blokują lub ograniczają dostęp do usług VPN. Dodatkowo, PIA oferuje narzędzie do blokowania reklam i skryptów śledzących o nazwie MACE.

 • Ocena: 4/5
 • Dostępne lokalizacje: 91
 • Dostępne serwery: brak danych
 • Jednoczesne połączenia: bez limitu
 • Najniższa cena (uwzględnia promocje): 2,03$ /msc. (8,70 zł)
Sprawdź ofertę Private Internet Access

Private Internet Access

8. Mullvad VPN

Mullvad VPN to kolejna firma z siedzibą w Szwecji. To co ją mocno wyróżnia na rynku usług VPN, to unikalne podejście do maksymalnej ochrony prywatności użytkowników. Oprócz tego, firma zdobyła uznanie za swoje aktywne zaangażowanie w sprawy związane z wolnością w sieci. Mullvad nie tylko deklaruje ochronę prywatności swoim klientom, ale także wprowadza konkretne rozwiązania, aby ją zapewnić.

Wyjątkową cechą Mullvad VPN tej usługi jest możliwość zakupu i używania usługi anonimowo. Firma nie wymaga podawania adresu e-mail podczas rejestracji – zamiast tego generuje specjalny kod służący jako login. Użytkownicy mogą również płacić za usługę za pomocą kryptowalut, gotówką (przesyłając ją firmie pocztą!) lub kuponów co zwiększa anonimowość transakcji. Można oczywiście też zapłacić za pomocą karty, PayPala lub przelewu.

Mullvad oferuje możliwość wyboru jednego z dwóch protokołów, OpenVPN i WireGuard, do uruchomienia połączenia VPN. Z jednego konta można korzystać na 5 urządzeniach. Posiada dość skromną sieć serwerów w porównaniu do większych dostawców VPN, bo obejmuje ona tylko 666 serwerów w 44 różnych krajach. Serwery są częściowo własnością Mullvad, a częściowo wynajmowane od innych firm.

Jednym z ograniczeń Mullvad jest brak wsparcia dla streamingu z innych lokalizacji. Usługa nie specjalizuje się w odblokowywaniu treści streamingowych, co może być minusem dla użytkowników oczekujących dostępu do międzynarodowych bibliotek platform takich jak Netflix.

Mullvad wyróżnia się również swoją polityką cenową. Firma oferuje stałą cenę abonamentu, wynoszącą 5€ miesięcznie, niezależnie od czasu trwania subskrypcji. To prosty i transparentny model umożliwiający łatwe zarządzanie kosztami bez konieczności długoterminowych zobowiązań.

 • Ocena: 3,5/5 (przy zastosowaniach ogólnych, jako VPN do ochrony prywatności 5/5)
 • Dostępne lokalizacje: 44
 • Dostępne serwery: 666
 • Jednoczesne połączenia: 5
 • Najniższa cena (uwzględnia promocje): 5€ /msc. (21,50 zł)
Sprawdź ofertę Mullvad VPN

Mullvad

Porównanie VPN – funkcje i możliwości

W tabeli porównaliśmy podstawowe parametry usługi, które mogą pomóc w wyborze najlepszego VPN-a dostosowanego do potrzeb czytelnika.

VPNNordVPNSurfsharkExpressVPNProton VPNIPVanishPrivateVPNPIAMullvad VPN
Siedziba firmyPanamaHolandiaBrytyjskie Wyspy DziewiczeSzwajcariaUSASzwecjaUSASzwecja
Dostępne lokalizacje1101001059190639144
Dostępne serwery65003200brak danych49882400200brak danych666
Jednoczesne połączenia10bez limitu810bez limitu10bez limitu5
Zwrot pieniędzyTak, do 30 dniTak, do 30 dniTak, do 30 dniTak, do 30 dniTak, do 30 dniTak, do 30 dniTak, do 30 dniTak, do 30 dni
Najniższa cena*10,39 zł/msc.8,39 zł/msc.6,67$ / msc. (26,50 zł)4,49€ /msc. (19,25 zł)7,41 zł /msc.2,08€ /msc.
(8,92 zł)
2,03$ /msc.
(8,70 zł)
5€ /msc. (21,50 zł)
OfertaSprawdźSprawdźSprawdźSprawdźSprawdźSprawdźSprawdźSprawdź
Porównanie możliwości usług VPN opisanych w rankingu; *cena z uwzględnieniem obecnych promocji

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy VPN?

Jeśli zastanawiasz się jaki VPN wybrać i spośród wielu dostępnych opcji nie możesz się na nic zdecydować, to spróbuj zastanowić się czego oczekujesz od usługi. Co jest dla Ciebie bardzo ważne, a co nieco mniej. Wybierając VPN, zwróć uwagę na kilka kluczowych aspektów, które mogą znacznie wpłynąć na jakość i bezpieczeństwo korzystania z tej usługi:

 • Prywatność i bezpieczeństwo – jednym z najważniejszych kryteriów jest polityka braku logów. Upewnij się, czy dostawca VPN nie rejestruje aktywności użytkowników na swoich serwerach. Ważny jest również rodzaj używanego szyfrowania; najbardziej rekomendowane jest szyfrowanie AES-256. Upewnij się także, że usługa wspiera popularne i bezpieczne protokoły, takie jak OpenVPN i WireGuard. Dodatkowo, warto aby VPN oferował funkcje zabezpieczające takie jak kill switch, multi-hop, oraz maskowanie połączenia VPN które zapewniają dodatkową ochronę.
 • Prędkość i jakość połączenia VPN – analiza testów prędkości połączeń w różnych lokalizacjach może dostarczyć cennych informacji o tym, jak działa usługa. Opinie użytkowników dotyczące stabilności połączeń również są istotnym wskaźnikiem jakości sieci VPN. To od tego zależy jak bardzo połączenie VPN wpłynie na komfort korzystania z Internetu.
 • Sieć serwerów – zwróć uwagę na liczbę dostępnych serwerów. Im więcej serwerów, tym lepiej. Liczba państw, w których znajdują się serwery, również ma znaczenie – większa liczba lokalizacji umożliwia bardziej elastyczne połączenia i swobodną zmianę IP. Wybierz VPN z serwerami w regionach, które są dla Ciebie istotne.
 • Wsparcie dla streamingu i P2P – Upewnij się, że VPN pozwala na odblokowywanie serwisów streamingowych takich jak Netflix, Hulu czy HBO jeżeli planujesz go również do tego używać. Nie każda sieć VPN to zapewnia. Podobnie jest w przypadku P2P i torrentów, jeśli planujesz taką aktywność, to upewnij się że firma na to zezwala.
 • Kompatybilność z Twoimi urządzeniami – sprawdź, czy dostawca VPN wspiera Twoje urządzenia. Zazwyczaj aplikacja VPN jest dostępna na Windowsa, macOSa, Linuxa, Androida oraz iOS i jako wtyczki do niektórych przeglądarek. Wsparcie routerów i Smart TV oferują tylko niektóre firmy.
 • Łatwość obsługi aplikacji – sam program do łączenia się z VPN powinien być intuicyjny i łatwy w obsłudze. Możliwość jednoczesnego korzystania z abonamentu na wielu urządzeniach to istotny atut, na który warto zwrócić uwagę.
 • Cena i polityka subskrypcji – przeanalizuj koszty abonamentu zarówno miesięczne, jak i roczne. Warto poszukać dostawców oferujących darmowy okres próbny lub gwarancję zwrotu pieniędzy, co pozwala na przetestowanie usługi bez ryzyka.
 • Wsparcie techniczne – sprawdź, czy dostawca oferuje pomoc techniczną 24/7, na przykład przez czat na żywo lub e-mail. Jakość obsługi klienta jest ważna, wsparcie powinno być szybkie i pomocne.
 • Dodatkowe funkcje i narzędzia – niektórzy dostawcy VPN oferują narzędzia do blokowania reklam i trackerów, co pomaga chronić prywatność i poprawia komfort przeglądania internetu. Wbudowane narzędzia antywirusowe mogą zapewnić dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Dobrze, jeśli VPN oferuje opcje maskowania połączenia i zaawansowane przekierowania portów, co jest przydatne w omijaniu ograniczeń sieciowych i trudności z połączeniami VPN.

Analizując te kryteria, będzie Ci łatwiej znaleźć VPN, najlepiej odpowiadający Twoim indywidualnym potrzebom, zapewniając odpowiedni balans pomiędzy bezpieczeństwem, funkcjonalnością a kosztami.

Jakie są zastosowania VPN?

Zazwyczaj szukając dla siebie najlepszego VPN-a mamy już w głowie pewne zastosowania, do których jest nam potrzebny. Ale VPN to nie tylko ochrona prywatności w sieci i szyfrowanie połączenia. To również szereg innych funkcji i zastosowań. Oto część z nich:

 • Ochrona prywatności i bezpieczeństwo – VPN umożliwia ukrywanie adresu IP oraz szyfrowanie ruchu sieciowego, co zabezpiecza przed śledzeniem online. Dzięki temu użytkownicy mogą przeglądać Internet w sposób bardziej prywatny, minimalizując ślady zostawiane podczas aktywności sieciowej.
 • Ukrycie aktywności sieciowej przed dostawcą internetu – korzystając z VPN można ukryć strony i serwery na jakie się wchodzi przed dostawcą internetu. Nie będzie wiedział co przeglądasz, kiedy i jak często.
 • Omijanie cenzury Internetu – VPN pozwala także na obejście cenzury internetowej w krajach z restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi dostępu do zasobów sieci. Przykładowo, umożliwia dostęp do Google w Chinach, X (Twittera) i Facebooka w Rosji.
 • Bezpieczne korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi – korzystanie z VPN podczas połączenia z publicznymi sieciami Wi-Fi takimi jak kawiarnie, lotniska, czy hotele, zabezpiecza dane przed potencjalnymi atakami typu Man-in-the-Middle.
 • Bezpieczna praca zdalna – małe firmy i wielkie korporacje korzystają z VPN, aby zapewnić dostęp do zasobów firmowych z dowolnej lokalizacji. Zabezpiecza komunikację podczas pracy zdalnej i chroni dane przed ewentualnymi atakami w niezabezpieczonych sieciach. Pracownicy mogą bezpiecznie korzystać z firmowych zasobów, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.
 • Zabezpieczenie komunikacji biznesowej – firmy mogą korzystać z VPN do bezpiecznych połączeń między oddziałami, szyfrowania poczty elektronicznej i komunikacji wewnętrznej. To pomaga w ochronie wrażliwych danych firmowych i zapobiega ich wyciekom. VPN chroni również przed atakami cyberprzestępców, które mogą zagrozić bezpieczeństwu biznesowego środowiska IT.
 • Dostęp do treści ograniczonych geograficznie – popularnym zastosowaniem VPN jest zmiana IP w celu odblokowywania serwisów streamingowych takich jak Netflix, Hulu czy BBC iPlayer w krajach, w których ich oferta nie jest w pełni dostępna. Przykładowo, VPN z polskim serwerem pozwala na dostęp do polskich treści podczas pobytu za granicą.
 • Korzystanie z torrentów i P2P – torrenty to od dawna temat budzący liczne kontrowersje. VPN umożliwia anonimowe pobieranie i udostępnianie plików w sieciach P2P. Dzięki temu użytkownicy mogą unikać ograniczeń nakładanych przez dostawców usług internetowych (ISP) związanych z ruchem torrentowym.
 • Ominięcie blokad i restrykcji – VPN pozwala na dostęp do stron internetowych zablokowanych przez dostawcę Internetu. Korzystanie z aplikacji i usług, które mogą być ograniczone w niektórych miejscach lub regionach jest możliwe dzięki zastosowaniu tej usługi.
 • Testowanie aplikacji i usług – VPN umożliwia symulowanie dostępu z różnych regionów w celach testowych, co jest przydatne dla osób związanych z marketingiem, programistów i testerów. Umożliwia także sprawdzanie lokalnych wersji stron internetowych i aplikacji, co pozwala na lepszą optymalizację i dostosowanie produktów do rynków regionalnych.

Stosowanie VPN może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo i prywatność użytkownika w różnych aspektach życia cyfrowego, osobistego jak i zawodowego. VPN oferuje rozwiązania, które chronią przed licznymi zagrożeniami online, jednocześnie umożliwiając pełne korzystanie z możliwości globalnej sieci.