Tryb incognito – jak działa? Czy zapewnia prywatność?

Przeglądanie w trybie incognito

Każdy czasem potrzebuje sprawdzić coś w internecie tak, aby nie pozostał po tym żaden ślad. W tym celu przeglądarki internetowe od wielu lat wyposażone są w specjalne prywatne tryby przeglądania. Tryb incognito ma zapewniać prywatność przeglądania internetu i wyszukiwania informacji. Jednak czy faktycznie opcja ta gwarantuje pełną anonimowość? Co rzeczywiście zapewnia przeglądanie w trybie prywatnym i jak prawidłowo z tego korzystać?

Co to jest tryb incognito (prywatny)?

Tryb incognito to rozwiązanie, które skutecznie pomaga w ochronie prywatności w trakcie przeglądania internetu. Aktywacja trybu oznacza otworzenie osobnego, nowego okna przeglądarki internetowej, w którym wszelkie wyszukiwane informacje nie będą zapisywane. Ze stron internetowych nie będą trwale zapisywane informacje dotyczące historii przeglądania ani jakiejkolwiek aktywności użytkownika. Dotyczy to zarówno adresów URL wpisywanych bezpośrednio w pasek wyszukiwania, jak i w pasek wyszukiwarki internetowej,  np. Google. 

Po zamknięciu okna wszystkie dane przeglądania są bezpowrotnie usunięte, dlatego korzystanie z tego trybu wiąże się także z kilkoma ograniczeniami. Jednym z nich jest brak możliwości przywrócenia ostatnio otwartej karty. Po jej wyłączeniu nie jest możliwe otworzenie jej ponownie, gdyż przeglądarka nie zarejestruje tych danych. 

Jak działa tryb prywatny?

Działanie trybu prywatnego polega na wyłączeniu pewnych opcji przeglądarki internetowej związanych z przetwarzaniem i zapisywaniem danych użytkowania. W trybie incognito aktywność w sieci nie jest zapisywana ani na dysku, ani w pamięci krótkotrwałej urządzenia. Mechanizmy te zostają wyłączone – jednak wyłącznie w oknie prywatnym. Nie zostaną zapisane następujące dane:

  • historia odwiedzanych stron internetowych,
  • wyszukiwania w wyszukiwarce internetowej otworzonej w karcie incognito, 
  • wpisane loginy, hasła, numery kart płatniczych i inne dane,
  • dane z formularzy internetowych,
  • większość plików cookies.

Teoretycznie przeglądanie prywatne chroni nasze dane i jest zalecany ze względów bezpieczeństwa. W praktyce jednak nie znaczy to, że pozwala na zachowanie całkowitej prywatności działania. 

Tryb incognito w Chrome
Przeglądanie w trybie incognito w Chrome

Czy tryb incognito zapewnia anonimowość?

Tryb incognito ma zapewniać anonimowość przeglądania internetu. Z tego powodu jest chętnie wybierany przez osoby, które nie chcą, aby ktoś inny miał później możliwość odtworzenia wyszukiwanych informacji i adresów stron www. Choć sama nazwa tej opcji wskazuje na prywatność, to wbrew pozorom tryb incognito nie zapewnia pełnej anonimowości

Mitem jest przekonanie, że tryb prywatny pozwala na ukrycie aktywności w internecie. W momencie, gdy uruchamia się tę funkcję, przeglądarka przestaje zapisywać dane użytkowania. Dlatego – jak wspomnieliśmy powyżej – niemożliwe będzie odtworzenie wyszukiwania lub wcześniej otwartych kart przeglądarki po zamknięciu. Nie można także sprawdzić historii wyszukiwania. Ta ostatnia właściwość faktycznie zapewnia względną prywatność, jednak wyłącznie w kontekście innych osób fizycznych, które korzystają z urządzenia. 

Kto może śledzić użytkowania w trybie prywatnym?

Ślady aktywności w sieci w trybie incognito nie pozostają zapisane na komputerze, ale są dostępne dla odwiedzanych stron. Administratorzy serwisów www będą widzieli informację o wejściu na stronę, a nawet poszczególnych rodzajach wykonywanych na niej działań, np. odtworzenia filmu, pobrania pliku, a nawet kliknięcia w wybrany odnośnik. Tryb prywatny nie ukrywa adresu IP użytkownika, ten będzie cały czas widoczny dla wszystkich w sieci.

Kto zatem ma dostęp do danych powstałych przy użyciu trybu prywatnego? Na liście tej znajdują się:

  • administratorzy odwiedzanych serwisów internetowych,
  • firmy i sieci reklamowe posługujące się z zaawansowanymi skryptami monitorującymi aktywność (np. Facebook, Google),
  • dostawcy usług internetowych,
  • administratorzy sieci lokalnych (np. pracodawca w miejscu pracy).

Jak włączyć tryb incognito w różnych przeglądarkach?

Aby włączyć tryb incognito w przeglądarce internetowej, wystarczy skorzystać ze skrótu klawiszowego lub rozwinąć pasek menu przeglądarki. Następnie należy wybrać interesującą nas opcję, która najczęściej brzmi: nowe okno incognito / otwórz okno incognito / nowe okno prywatne

Po wybraniu takiej opcji uruchomi się nowe okno przeglądarki w pożądanym trybie. Sposób otworzenia takiego okna zależy jednak od tego, z jakiego urządzenia korzystamy – komputera czy smartfonu. 

Przeglądanie prywatne na komputerze 

Korzystając z komputera stacjonarnego lub laptopa, wystarczy wejść w sekcję plik / menu zgodnie z powyższą instrukcją. Oprócz tego jednak użytkownicy pecetów mają możliwość skorzystania z dedykowanego skrótu klawiszowego. 

Kombinacje klawiszy do otworzenia trybu incognito dla poszczególnych przeglądarek internetowych:  

  • Chrome: Control/⌘ + Shift + N
  • Mozilla Firefox: Control/⌘ + Shift + P
  • Microsoft Edge / Internet Explorer: Control + Shift + P
  • Opera: Control/⌘ + Shift + N
  • Safari: ⌘ + Shift + N
  • Brave: Control/⌘ + Shift + N

Po zastosowaniu wybranego skrótu klawiszowego nowe okno prywatne otworzy się natychmiast. 

Włączenie incognito w Chrome
Włączanie incognito w Chrome (na Macu)

Tryb incognito w telefonie

Do włączenia przeglądania prywatnego w telefonie potrzebujesz wejść w menu przeglądarki i nacisnąć na przycisk nowa karta prywatna / nowa karta incognito

Używając smartfona z zainstalowanym systemem Android, masz do wybór kilka różnych przegladarek. Najpopularniejsze to Google Chrome, Mozilla Firefox i Opera. Proces wygląda tak samo w przypadku smartfona Apple z iOS (przeglądarka Safari). Różnica postępowania w przypadku tych różnych przeglądarek na telefon wynika wyłącznie z możliwie innego nazewnictwa. We wszystkich obecnych, aktualnych wersjach mamy przycisk w kształcie trzech pionowych kropek. Po dotknięciu go, rozwinął się pasek ustawień, wśród których znajdziemy opcję “nowa karta incognito”.

Jeśli zastanawiasz się, jak włączyć tryb incognito w telefonie, wystarczy, że będziesz posługiwać się powyższą instrukcją. Włączenie trybu incognito w telefonie jest praktycznie tak samo proste, jak uruchomienie go z komputera. Wszystkie popularne przeglądarki, z których korzysta się także w wersji mobile, są wyposażone w tę opcję! 

Zastosowania trybu prywatnego – kiedy się przydaje?

Tryb incognito przydaje się zawsze wtedy, kiedy nie chcemy, aby ktoś inny mógł sprawdzić za pomocą historii przeglądarki, jakie odwiedzaliśmy wcześniej strony. Jeśli z jakichś powodów odwiedzane witryny i wyszukiwane informacje w wyszukiwarce nie mają trafić do oczu innych użytkowników, dobrze jest włączyć tryb prywatny.

Należy jednak liczyć się z tym, że dane wyszukiwania zostaną usunięte jedynie z urządzenia. Wciąż będą dostępne m.in. dla administratora sieci, odwiedzanych serwisów i dostawcy usług internetowych. 

Zastosowanie trybu incognito wykracza jednak poza zwykłą potrzebę prywatności. Moduł poufny warto stosować w innych okolicznościach. Najczęstsze wskazania to:

  • Zakup prezentu dla bliskiej osoby, organizacja niespodzianki
  • Sprawdzanie danych o innych osobach
  • Wpisywanie loginów i haseł na cudzym komputerze
  • Kupowanie biletów komunikacyjnych, a zwłaszcza lotniczych
  • Wynajmowanie apartamentu lub hotelu za pośrednictwem dedykowanych serwisów
  • Analizowanie stron internetowych pod kątem technicznym
  • Sprawdzanie faktycznej popularności poszczególnych produktów w sieciach marketplace 
Firefox tryb prywatny
Tryb prywatny w Firefoxie

Jakie są alternatywy dla trybu incognito?

W celu zachowania jeszcze większej prywatności warto połączyć stosowanie trybu incognito z oprogramowaniem lub wtyczkami do przeglądarki blokującymi reklamy internetowe. Kluczowe jest wybranie dobrego software’u, od zaufanego dostawcy, który działa także w przedstawianym trybie. W ten sposób dodatkowo uniknie się aktywowania mechanizmów śledzących w trakcie przeglądania internetu. 

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest skorzystanie z sieci Tor lub usług VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej. Ich zadaniem jest całkowita ochrona i ukrycie adresu IP dzięki otrzymaniu od serwera nowego adresu. Aby taka opcja rzeczywiście zapewniała całkowitą prywatność, musi być odpowiednio skonfigurowana. Na szczęście na rynku ostatnimi czasy nie brakuje bezpiecznych rozwiązań także dla tych użytkowników, którzy nie mają wiedzy informatycznej. 

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czym jest incognito w przeglądarce?

Tryb incognito w przeglądarce internetowej zapewnia możliwość przeglądania stron bez zapisywania danych użytkowania. Dzięki temu inna osoba, która korzysta z komputera, nie będzie w stanie sprawdzić historii wyszukiwania ani odwiedzanych stron internetowych. Tryb poufny zapewnia wyższy poziom anonimowości w internecie. Z opcji tej warto korzystać w wielu sytuacjach, np. przy wpisywaniu wrażliwych danych na obcym urządzeniu lub zamawiania biletów komunikacyjnych. 

Jak włączyć tryb incognito?

Włączenie trybu incognito odbywa się poprzez naciśnięcie opcji nowe okno incognito z rozwijanej listy menu przeglądarki internetowej. Otworzenie trybu incognito możliwe jest także poprzez użycie skrótu klawiszowego. Kombinacja klawiszy będzie się różniła w zależności od używanej przeglądarki. Przykładowo, w Google Chrome w celu uruchomienia trybu incognito należy nacisnąć jednocześnie Control + Shift + N.

Jak wyłączyć tryb incognito?

Tryb poufny otwiera się w postaci nowego okna, dlatego w celu wyłączenia go należy po prostu zamknąć okno przeglądarki. Korzystając ze smartfona, wystarczy zamknąć kartę incognito. Żadna historia użytkowania nie będzie dostępna po tej czynności. 

Jak włączyć tryb incognito w telefonie?

W telefonie tryb prywatny włącza się poprzez naciśnięcie przycisku menu (trzy pionowe kropki) i wybranie opcji: nowa karta prywatna. Dokładnie taki sam sposób obowiązuje na wszystkich najpopularniejszych przeglądarkach mobile dla urządzeń z Androidem (Chrome, Firefox) i Apple (Safari). 

Czy tryb incognito zostawia ślady?

Przeglądanie internetu w trybie incognito nie zostawia śladów na komputerze. Po zamknięciu okna prywatnego nie można odtworzyć poprzedniego stanu. Żaden użytkownik przy komputerze nie będzie mógł zweryfikować, jakie strony były otwierane i co było wyszukiwane w internecie. Wciąż jednak dostęp do danych mają administratorzy odwiedzanych portali, bardziej zaawansowane sieci reklamowe, administratorzy sieci lokalnej (np. szkoły) i dostawcy usług internetowych.