Najlepszy darmowy VPN 2024 – co warto wybrać?

Aktualizacja: 17 minut czytania
Ranking darmowych VPN

Zastanawiasz się jaki jest najlepszy darmowy VPN, który możesz zainstalować na swoim komputerze lub telefonie i zapewnić sobie większe bezpieczeństwo i prywatność w sieci? Wybór bezpiecznej usługi VPN za darmo nie jest prosty. W internecie dostępnych jest bardzo wiele darmowych sieci VPN, jednak wiele z nich jest poważnym zagrożeniem zarówno dla prywatności jak i bezpieczeństwa użytkowników. Jest na szczęście kilka darmowych VPN, które pomimo kilku ograniczeń, nie odbiegają zbytnio od swoich płatnych odpowiedników.

Przetestowaliśmy i przeanalizowaliśmy najlepsze darmowe usługi VPN, które możesz znaleźć w sieci. Na tej podstawie stworzyliśmy ten ranking, dzięki któremu znajdziesz dobry darmowy VPN, który zapewni Ci postawowe funkcje sieci VPN.

Ranking darmowych VPN 2024

Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych, darmowych sieci VPN. Ich pozycja jest uzależniona od oferowanych przez usługę VPN możliwości w planie darmowym, a także od poziomu bezpieczeństwa i stopnia zapewnianej użytkownikowi ochrony prywatności.

1. Proton VPN – najlepszy darmowy VPN bez limitów

Proton VPN to w naszej ocenie obecnie najlepszy darmowy VPN dostępny we wszystkich ofertach, jakie możesz znaleźć w Internecie. Udostępnione w darmowej wersji możliwości i funkcje tej usługi biją na głowę i zostawiają w tyle całą konkurencję. Darmowy Proton VPN to zaawansowana usługa VPN, która umożliwia użytkownikom bezpieczne i prywatne surfowanie po Internecie. Została stworzona przez ekspertów odpowiedzialnych za Proton Mail, dobrze znaną, prywatną pocztę email.

Proton VPN wyróżnia się na tle wielu innych dostawców darmowych usług VPN swoją polityką braku logów, co oznacza, że nie zbiera ani nie przechowuje żadnych danych dotyczących aktywności użytkowników online – również w planie darmowym. Nie wyświetla również użytkownikom reklam, ani nie sprzedaje ich danych do podmiotów trzecich. Użytkownicy mają dostęp do najlepszych protokołów, dzięki czemu mają szyfrowane i bezpieczne połączenie VPN z siecią w zasięgu kilku kliknięć.

Aplikacje VPN, za pomocą których można łączyć się z darmowymi serwerami Proton VPN, są dostępne na wszystkie popularne urządzenia i systemy operacyjne, co sprawia, że jest to usługa dostępna dla szerokiego grona użytkowników. Można z niego korzystać na komputerach z Windowsem, macOS i Linuxem, na telefonach z Androidem oraz iOS, a także na Chromebookach. Warto zaznaczyć, że użytkownicy darmowej wersji Proton VPN mogą korzystać z usługi tylko na jednym urządzeniu. Są to jedyne ograniczenia, które firma narzuca odgórnie na bezpłatną wersję.

W przeciwieństwie do konkurencji, Proton VPN wyróżnia brak miesięcznego limitu transferu oraz ograniczeń co do prędkości przesyłania danych. Daje to użytkownikom swobodę korzystania z Internetu bez obaw o przekroczenie limitu danych. Warto jednak pamiętać, że średnia prędkość połączenia z Proton VPN może zależeć od obciążenia darmowych serwerów przez innych użytkowników. W praktyce oznacza to, że w godzinach szczytu, gdy wielu użytkowników korzysta z usługi, prędkość połączenia może być niższa.

W darmowej wersji sieci VPN, Proton VPN oferuje użytkownikom dostęp do 92 serwerów zlokalizowanych w trzech różnych lokalizacjach na świecie – Japonii, Holandii i USA. Te różnorodne lokalizacje serwerów pozwalają na omijanie cenzury i ograniczeń geograficznych podczas korzystania z Internetu. Niestety brak tutaj polskiego serwera VPN, więc nie można zmienić swojego adresu IP na polskie oraz korzystać z bezpiecznego i szyfrowanego połączenia bez „wirtualnej podróży” za granicę. Taka możliwość jest za to w wersji płatnej.

Tak jak każdy inny darmowy VPN, Proton nie wspiera w planach darmowych omijania blokad w serwisach streamingowych czy dostępu do sieci P2P. Poza tym świetnie sprawdzi się jako pierwszy VPN, z którego zaczniesz korzystać, gdyż w darmowym planie daje dostęp do niemal pełnej gamy funkcji i możliwości tego typu usługi z minimalnymi ograniczeniami.

  • Ocena: 5/5
  • Limit transferu: nieograniczony
  • Darmowe serwery: 100+
  • Lokalizacje darmowych serwerów: Holandia, Japonia, USA
  • Prędkość pobierania: bez limitu
  • Link do darmowej wersji: https://protonvpn.com/pl/free-vpn
Darmowy Proton VPN

2. PrivadoVPN – darmowy VPN o bogatych możliwościach

PrivadoVPN to szwajcarska firma, która zyskuje na popularności dzięki swojej ofercie darmowego VPN. Cieszy się zainteresowaniem użytkowników, choć nie jest na tyle atrakcyjna jak Proton VPN, który nie posiada żadnych ograniczeń w miesięcznym transferze. Pomimo tego PrivadoVPN stanowi ciekawą propozycję na rynku usług VPN, zwłaszcza ze względu na znacznie więcej darmowych lokalizacji serwerów.

Darmowy program PrivadoVPN dostępny jest na wszystkie popularne systemy operacyjne i można z niego korzystać zarówno na komputerze jak i na telefonie czy tablecie. Bezpłatna usługa nie gromadzi logów aktywności użytkowników, PrivadoVPN jedynie monitoruje ilość przesyłanych danych w związku z miesięcznym limitem. Bezpieczeństwo użytkowników jest gwarantowane dzięki silnemu szyfrowaniu AES-256. Dodatkowym atutem jest także zastosowanie protokołów OpenVPN i WireGuard w darmowym planie usługi.

Podstawowymi ograniczeniami darmowego planu PrivadoVPN są miesięczny limit transferu oraz mała liczba dostępnych serwerów. Użytkownik może przesłać maksymalnie 10 GB danych w ciągu miesiąca. Łączyć można się za pomocą 12 serwerów, które zostały przeznaczone dla użytkowników korzystających z bezpłatnej wersji.

PrivadoVPN oferuje nieco więcej lokalizacji niż Proton VPN. Do wyboru jest Argentyna, Brazylia, Kanada, Francja, Niemcy, Meksyk, Holandia, Wielka Brytania, USA. Daje to więcej możliwości na zmianę swojego adresu IP. Dzięki darmowym serwerom w USA można bez problemu odblokować treści z ograniczeniami regionalnymi, np. amerykańskiego Netflixa czy Hulu.

  • Ocena: 4,5/5
  • Limit transferu: 10 GB miesięcznie
  • Darmowe serwery: 12
  • Lokalizacje darmowych serwerów: Argentyna, Brazylia, Kanada, Francja, Niemcy, Meksyk, Holandia, Wielka Brytania, USA
  • Prędkość pobierania: bez limitu
  • Link do darmowej wersji: https://privadovpn.com/free-vpn/
PrivadoVPN

3. Atlas VPN

Atlas VPN to kolejna firma, która oferuje solidną sieć VPN w wersji płatnej, a jednocześnie posiada w swojej ofercie dobry plan darmowy. Jest własnością Nord Security, firmy odpowiedzialnej m.in. za niezwykle popularny NordVPN. Darmowy plan Atlas VPN jest bardzo ciekawą opcją, podobnie jest w przypadku jego płatnego odpowiednika. Trzeba się jednak liczyć się z pewnymi limitami i ograniczeniami decydując się na korzystanie z usługi za darmo.

Darmowy VPN od Atlas VPN wyróżnia przede wszystkim brak ograniczeń w prędkości transmisji danych oraz możliwość korzystania z usługi na dowolnej liczbie urządzeń. Aplikacja jest dostępna na wszystkie popularne systemy operacyjne i urządzenia. Jest prosta w obsłudze i dość intuicyjna.

Główne ograniczenie w darmowej wersji to miesięczny limit transferu oraz ograniczona pula serwerów, z których można korzystać. Do dyspozycji otrzymujemy 4 darmowe serwery VPN zlokalizowane w Holandii, Singapurze oraz USA (w Los Angeles i Nowym Jorku). Za ich pomocą miesięcznie można przesłać do 5 GB danych.

  • Ocena: 4/5
  • Limit transferu: 5 GB miesięcznie
  • Darmowe serwery: 4
  • Lokalizacje darmowych serwerów: Holandia, Singapur, USA
  • Prędkość pobierania: bez limitu
  • Link do darmowej wersji: https://atlasvpn.com/free-vpn
Atlas VPN

4. Hide.me

Hide.me to darmowa sieć VPN, która stawia nacisk na prywatność i bezpieczeństwo użytkowników. Firma nie prowadzi logów aktywności swoich klientów, co jest niezmiernie ważne dla osób ceniących sobie bezpieczeństwo i prywatność w sieci. To podejście sprawia, że użytkownicy mogą swobodnie przeglądać internet bez obaw o to, że ich działania będą rejestrowane lub śledzone.

Jednym z największych atutów z darmowego VPN Hide.me jest fakt, że nie wymaga on rejestracji. Wystarczy pobrać i uruchomić aplikację VPN, aby cieszyć się wszystkimi jej korzyściami. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas na procesie rejestracji i wprowadzania danych osobowych.

Hide.me nie stawia żadnych ograniczeń co do prędkości połączenia z serwerami VPN, co jest często spotykanym problemem w przypadku darmowych sieci VPN. Serwery Hide.me są zlokalizowane w 6 różnych miejscach na świecie, w tym w USA, Francji i Niemczech.

Jednakże, warto pamiętać, że darmowy plan Hide.me umożliwia korzystanie z sieci na jednym urządzeniu i ogranicza transfer do 10 GB miesięcznie. Mimo tych ograniczeń, Hide.me to solidna propozycja dla osób szukających bezpiecznej sieci VPN, za którą nie muszą płacić.

  • Ocena: 4/5
  • Limit transferu: 10 GB miesięcznie
  • Darmowe serwery: 8
  • Lokalizacje darmowych serwerów: Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Singapur, USA
  • Prędkość pobierania: bez limitu
  • Link do darmowej wersji: https://hide.me/pl/free-vpn
Hide.me

5. Windscribe

Windscribe oferuje darmowy VPN, w którym użytkownicy mają do wyboru aż 11 lokalizacji serwerów. Ta funkcja pozwala na darmową zmianę IP na wiele różnych lokalizacji. Dzięki temu można przeglądać treści niedostępne w swoim regionie oraz ukryć zamaskować swoje IP.

Windscribe nie ogranicza prędkości przesyłania danych, co jest ogromnym plusem, zwłaszcza dla tych, którzy korzystają z VPN do strumieniowego przesyłania multimediów czy pobierania dużych plików. Dobre zabezpieczenia zapewniają ochronę danych i prywatności użytkownika.

Obsługa Windscribe jest prosta i intuicyjna, dzięki łatwej w obsłudze aplikacji VPN. Rejestracja na platformie wymaga podania jedynie adresu email, co dodatkowo zwiększa anonimowość użytkownika.

Minusem jest to, że plan darmowy Windscribe posiada limit 10 GB transferu danych miesięcznie. A niektóre zaawansowane funkcje aplikacji są dostępne jedynie w planie premium. Mimo to, darmowy plan Windscribe jest atrakcyjną opcją dla tych, którzy szukają solidnego i łatwego w obsłudze VPN.

  • Ocena: 3,5/5
  • Limit transferu: 10 GB miesięcznie
  • Darmowe serwery: 13
  • Lokalizacje darmowych serwerów: Turcja, Norwegia, Rumunia, Szwajcaria, Holandia, Niemcy, Francja, Hong Kong, Wielka Brytania, Kanada, USA
  • Prędkość pobierania: bez limitu
  • Link do darmowej wersji: https://windscribe.com/
Windscribe

6. Hotspot Shield

Hotspot Shield nie ma szczególnie wyróżniających się cech w porównaniu do konkurencji. W planie darmowym firma zapewnia podstawową ochronę, oferując możliwość łączenia się z internetem za pośrednictwem serwera VPN. Jest zlokalizowany w Stanach Zjednoczonych, co dla użytkowników z Polski może negatywnie wpływać na odczuwalną prędkość działania Internetu.

Każdy użytkownik darmowej sieci VPN Hotspot Shield otrzymuje dziennie 500 MB transferu danych do wykorzystania. Jest to ilość wystarczająca do przeglądania stron internetowych czy korzystania z poczty elektronicznej. Jednak szybko zużyje się przy pobieraniu większych plików czy oglądaniu materiałów wideo. Dla użytkowników, którzy potrzebują większej ilości danych, firma oferuje płatne plany z nielimitowanym transferem.

Ograniczenie prędkości do 2 Mbps może okazać się niewystarczające dla osób, które są przyzwyczajone do szybkich połączeń. Prędkość ta może dodatkowo spadać w godzinach szczytu, gdy wiele osób korzysta równocześnie z darmowego VPN od Hotspot Shield.

Kolejnym mankamentem darmowego planu Hotspot Shield jest logowanie danych użytkowników oraz wyświetlanie reklam. Firma twierdzi, że zebrane informacje są wykorzystywane jedynie do celów statystycznych i nie są sprzedawane podmiotom trzecim. Niemniej jednak, dla osób, które cenią sobie pełną anonimowość, może to być znaczącym minusem. Wyświetlane reklamy, choć nie są zbyt natrętne, mogą przeszkadzać podczas korzystania z sieci.

  • Ocena: 2,5/5
  • Limit transferu: 500 MB dziennie
  • Darmowe serwery: 1
  • Lokalizacje darmowych serwerów: USA
  • Prędkość pobierania: do 2 Mbps
  • Link do darmowej wersji: https://www.hotspotshield.com/free-vpn
Hotspot Shield

Darmowe VPN, których lepiej unikać

Nie każdy darmowy VPN jest bezpieczny. Wręcz przeciwnie, niektóre darmowe usługi są wręcz zagrożeniem dla użytkowników oraz ich danych. Poważnie się zastanów, jeżeli planujesz używać którejś z opisanych poniżej usług.

Hola VPN

Hola to usługa działająca w sposób zbliżony wirtualnej sieci prywatnej. Jest popularna ze względu na swoją prostotę użytkowania (rozszerzenie VPN do przeglądarki) oraz to, że jest dostępna za darmo. Ale jest również źródłem licznych kontrowersji. Wiele z nich wynika z unikalnej struktury peer-to-peer (P2P) Hola VPN, która różni się od tradycyjnej struktury serwerowej stosowanej przez większość dostawców VPN. Poniżej opisujemy w dużym skrócie potencjalne zagrożenia, gdyż dokładny opis usług Hola wymaga pełnego artykułu.

Pierwszym istotnym argumentem przeciwko korzystaniu z usługi Hola jest jej oparcie o peer-to-peer. Oznacza to, że połączenie internetowe użytkownika jest wykorzystywane przez innych członków sieci Hola do przesyłania ich ruchu sieciowego. Prowadzi to do tego, że zarówno urządzenie użytkownika jak i jego adres IP mogą być używane przez inne osoby lub podmioty do różnych działań w sieci Również tych potencjalnie nielegalnych, co może nawet skutkować problemami prawymi.

Kolejny poważny zarzut to oskarżenia o sprzedaż przepustowości użytkowników korzystających z darmowej usługi Hola do wykorzystywania ich w sieci botnetów. W 2015 roku odkryto, że Hola sprzedaje przepustowość swoich użytkowników za pośrednictwem usługi Luminati (obecnie Bright Data). Z tego typu usługi korzystać mogą zarówno firmy technologiczne potrzebujące dużej (liczonej w milionach) liczby adresów IP w formie proxy jak i nieco mniej uczciwe podmioty, które np. chcą przeprowadzić ataki DDoS lub inne nielegalne działania.

Również brak przejrzystości w polityce prywatności i działaniu usługi jest często podnoszonym zarzutem. Firma nie zapewnia szczegółowych informacji na temat swojej polityki prywatności i tego, jak postępuje z danymi użytkowników. Rodzi to pytania dotyczące sposobu, w jaki traktowane są dane użytkowników i jak bardzo naruszana jest ich prywatność. W końcu korzystając z VPN wszystkie dane przesyłane za pomocą takiej usługi wędrują przez serwer odpowiedzialnej za nią firmy. Biorąc pod uwagę, że jednym z głównych celów korzystania z VPN jest ochrona prywatności online, taki brak przejrzystości jest niepokojący.

Na dodatek w Hola VPN brakuje silnego, zaawansowanego szyfrowania. W odróżnieniu od wielu renomowanych usług VPN, które korzystają z takich protokołów jak OpenVPN, WireGuard czy IKEv2 aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo danych użytkowników. Hola nie oferuje takiego samego poziomu ochrony, co sprawia że dane użytkowników nie są dobrze chronione i mogą być z łatwością przechwycone.

Czy darmowy VPN jest bezpieczny?

Darmowa sieć VPN może wydawać się atrakcyjną propozycją dla wielu użytkowników internetu. W końcu nie trzeba za nie płacić i działają tak jak powinny. Ale okazuje się, że zarówno pod względem bezpieczeństwa, prywatności oraz zapewnianych możliwości nie spełniają oczekiwań większości osób. I o ile nie wszystkie darmowe usługi VPN są niebezpieczne, to wiele z nich kwestie związane z prywatnością traktuje bardzo po macoszemu.

Darmowa sieć VPN musi w jakiś sposób na siebie zarabiać, aby mieć środki na swoje funkcjonowanie. I często firma, która za nią stoi robi to kosztem prywatności użytkowników. W praktyce oznacza to, właściciele sieci VPN mogą sprzedawać dane swoich użytkowników stronom trzecim, co stanowi poważne zagrożenie dla prywatności. Ale zagrożeń jest znacznie więcej.

Istnieje wiele zagrożeń związanych z korzystaniem z darmowych usług VPN. Jedne są mniej, a inne bardziej niebezpieczne. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu korzystania z nich warto się z nimi zapoznać. Do podstawowych zagrożeń w darmowych sieciach VPN zaliczyć można:

  • Sprzedaż danych użytkowników – darmowa sieć VPN może sprzedawać dane użytkowników podmiotom trzecim w celu generowania dochodów.
  • Kradzież danych – niektóre darmowe usługi VPN powstają tylko po to, żeby wykraść dane użytkowników, a następnie zniknąć całkowicie z internetu i np. odsprzedać je w dark necie.
  • Kradzież tożsamości – w przypadku sprzedaży danych użytkowników stronom trzecim, istnieje ryzyko kradzieży tożsamości.
  • Słabe szyfrowanie – darmowe sieci VPN nie zawsze oferują silne szyfrowanie, co oznacza, że dane przesyłane przez taki VPN mogą zostać odszyfrowane po przechwyceniu.
  • Złośliwe oprogramowanie – Niektóre darmowe VPN mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które może zainfekować urządzenie użytkownika i np. szpiegować jego aktywność.

Nie wszystkie darmowe sieci VPN są niebezpieczne. Istnieje kilka renomowanych firm, które oferują ograniczone, ale bezpieczne i prywatne usługi VPN za darmo. Tego typu usługi zazwyczaj mają pewne ograniczenia, które mają zachęcić użytkowników do przejścia na płatny plan. Jest to najczęściej mniejsza liczba serwerów do wyboru, ograniczona przepustowość czy limit transferu do wykorzystania co miesiąc. Ale w zamian za to zapewniają silne szyfrowanie i nie sprzedają danych użytkowników.

Uważać trzeba przede wszystkim na te usługi, które obiecują komplet funkcji i możliwości, zachęcają do instalacji aplikacji na telefonie i komputerze, a w zamian za to nie chcą żadnej opłaty. W tej sytuacji od razu każdemu powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Skoro ktoś oferuję w pełni działające oprogramowanie VPN za darmo, to zapłacisz za to w inny sposób – swoimi danymi lub instalując złośliwe oprogramowanie. Bardzo często w takim modelu działają rozszerzenia VPN do przeglądarki lub aplikacje mobilna. Ma jedno zadanie – przechwycić jak najwięcej danych użytkownika.

Czy warto korzystać z darmowych sieci VPN?

Decyzja o korzystaniu z darmowych sieci VPN zależy w głównej mierze od indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkownika. Dla niektórych osób, darmowa sieć VPN może być w pełni wystarczająca i będzie w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby – takie jak zmiana IP, ukrycie swojej lokalizacji, odblokowanie strony internetowej czy szyfrowane połączenie z siecią.

Oprócz tego, obecność podstawowych funkcji z zakresu bezpieczeństwa i prywatności może być wystarczająca dla użytkowników korzystających z VPN bardzo sporadycznie. Lub dla tych, którzy nie przykładają szczególnie dużej wagi do ochrony swojej prywatności w internecie.

Choć bezpieczeństwo i prywatność są bardzo ważne, to równie istotne są takie cechy jak szybkość, stabilność połączenia czy dostępna liczba serwerów. A darmowe usługi VPN zazwyczaj mają je w większym lub mniejszym zakresie ograniczone. Dodatkowo, niektóre sieci VPN dostępne za darmo mogą ograniczać lub blokować dostęp do niektórych stron internetowych lub usług (np. P2P).

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, korzystanie z darmowych VPN może także wiązać się z pewnymi niebezpieczeństwami i ryzykami. Bardzo często darmowa usługa VPN jest finansuje swoją działalność poprzez sprzedaż danych użytkowników i informacji na temat ich aktywności w sieci lub wyświetlanie reklam. Niektóre z nich mogą również oferować słabsze szyfrowanie lub mniejszą liczbę serwerów, co może wpływać na wydajność i bezpieczeństwo sieci.

Wady darmowych sieci VPN

Podstawowe wady darmowych VPN, które warto znać to:

  1. Niskie prędkości – darmowe usługi VPN często stosują ograniczenia w prędkości połączenia, co sprawia że będzie Ci się wydawać, że „internet chodzi wolno”.
  2. Ograniczona liczba serwerów – w porównaniu do usług płatnych, darmowe VPNy mają ograniczoną liczbę dostępnych serwerów w planie bezpłatnym, co może prowadzić do ich przeciążenia i wolniejszej pracy.
  3. Limit transferu – jest to bardzo powszechna praktyka w darmowych planach VPN, która nakłada limit na ilość danych, które można przesłać za pomocą usługi, np. do 10 GB miesięcznie.
  4. Limit urządzeń – z darmowego konta można zazwyczaj korzystać wyłącznie na jednym urządzeniu, co ogranicza lub wymaga założenia kilku kont jeżeli chcesz korzystać z sieci VPN na komputerze i telefonie jednocześnie.
  5. Ograniczone lokalizacji serwerów – plany darmowe są zazwyczaj okrojone do zaledwie kilku lokalizacji serwerów VPN. Ogranicza to możliwość wyboru lokalizacji.
  6. Zablokowany dostęp do niektórych treści – w planach darmowych może się zdarzyć, że niektóre strony internetowe lub usługi są zablokowane żeby zmniejszyć obciążenie bezpłatnych serwerów (np. P2P).
  7. Brak dostępu do zaawansowanych funkcji – w przypadku darmowych usług możemy zapomnieć o dostępie do zaawansowanych funkcji sieci VPN, które dostawcy często oferują w swoich aplikacjach.
  8. Brak wsparcia technicznego – zazwyczaj darmowe VPN nie oferują wsparcia technicznego, a dla niektórych osób może okazać się ono niezbędne np. w przypadku problemów z połączeniem.
  9. Brak możliwości ominięcia większości ograniczeń geograficznych – ze względu na spore limity w prędkości, miesięcznym transferze i lokalizacji serwerów, darmowa usługa VPN nie sprawdza się w uzyskiwaniu dostępu do platform streamingowych zablokowanych w Twoim kraju.

Na pytanie czy korzystać z darmowych sieci VPN musisz odpowiedzieć sobie samemu. Analizując swoje indywidualne potrzeby względem tego, co sieć VPN ma oferować oraz oceniając potencjalnego ryzyko jak i korzyści. Jeżeli prywatność i bezpieczeństwo są dla Ciebie priorytetem to najlepiej zainwestować w sprawdzoną, płatną usługę VPN. Jeśli jednak potrzebujesz tylko podstawowej ochrony i nie masz zamiaru korzystać z sieci VPN na co dzień, to najlepsze darmowe VPN, które opisaliśmy w tym rankingu mogą okazać się wystarczające.

Kiedy darmowa sieć VPN wystarcza?

Darmowe sieci VPN są wystarczające dla tych użytkowników, którzy przede wszystkim planują bardzo sporadycznie korzystać z usługi (ze względu na limity). Chcesz sprawdzić coś w internecie przy pomocy zagranicznego IP, odblokować dostęp do strony internetowej zablokowanej w Polsce czy może chwilowo ukryć swój adres IP. Nie potrzebujesz silnej ochrony prywatności i zaawansowanych mechanizmów bezpieczeństwa. W takich sytuacjach darmowa sieć VPN wystarczy.

Darmowy VPN będzie wystarczający wtedy gdy:

  • Planujesz korzystać z VPN sporadycznie.
  • Zmieścisz się w limitach, które dostępne są w planach darmowych.
  • Wystarczy Ci dostęp do 2-3 lokalizacji darmowych serwerów VPN.
  • Nie potrzebujesz serwera VPN zlokalizowanego w Polsce.
  • Nie potrzebujesz ochrony prywatności w sieci najwyższego poziomu.
  • Nie potrzebujesz dostępu do zaawansowanych protokołów VPN.
  • Nie planujesz pobierać dużych plików, grać czy streamować wideo za pomocą VPN.
  • Z VPN będziesz korzystać na jednym urządzeniu w jednym momencie.
  • Nie potrzebujesz dostępu do całodobowej pomocy technicznej.

Dla osób, które nie chcą wydawać pieniędzy na VPN, darmowe opcje mogą być jedynym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że płatne sieci VPN pozwalają wykupić abonament na krótki czas a także na przetestowanie usługi bez ryzyka.

Płatny VPN czy darmowy VPN?

Decyzja o wyborze płatnej zamiast darmowej sieci VPN zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań względem VPN. Jeśli priorytetem jest prywatność i bezpieczeństwo, to płatna sieć VPN jest zdecydowanie lepszym wyborem. Takie usługi VPN oferują lepsze szyfrowanie, ochronę prywatności i o wiele bogatsze możliwości.

Jeżeli się za coś płaci, to można liczyć na wiele więcej funkcji. Dlatego w zamian za regularnie opłacany abonament, firmy świadczące usługi VPN oferują zaawansowane funkcje zwiększające bezpieczeństwo oraz lepiej chroniące prywatność. Są to takie funkcje jak np. kill switch (blokuje połączenie z internetem jeżeli wykryje utratę połączenia z serwerem VPN), aktywne blokowanie reklam i złośliwego oprogramowania czy specjalne serwery maskujące fakt połączenia z siecią VPN. Również brak logowania aktywności użytkowników (weryfikowany przez niezależne audyty) przekłada się na znacznie większą prywatność.

Kolejnym czynnikiem, który może Cię skłonić do wybrania płatnego rozwiązania jest ogólna wydajność. W odróżnieniu od darmowego VPN, płatne rozwiązania zwykle oferują lepszą prędkość, stabilność i wydajność serwerów. W zamian za regularnie opłacany abonament są w stanie zapewnić dostęp do większej liczby (czasami liczonej w tysiącach) serwerów na całym świecie. Darmowe VPNy są często wolniejsze właśnie ze względu na ograniczoną liczbę serwerów i przekładające się na to ich większe obciążenie. Jeśli zależy Ci na szybkim i niezawodnym połączeniu, płatna usługa VPN będzie lepszym wyborem.

Równie ważnym czynnikiem, który przemawia za wyborem płatnego VPN-a, jest dostęp do treści. Ponieważ takie usługi oferują duży wybór serwerów w różnych lokalizacjach na całym świecie, umożliwiają ominięcie ograniczeń geograficznych i dostęp do treści z serwisów streamingowych z różnych części świata. Darmowe plany mało kiedy są w stanie zaoferować podobną różnorodność serwerów, co ogranicza możliwości omijania blokad regionalnych.

Wreszcie, płatne usługi VPN często oferują lepsze wsparcie dla swoich klientów. Jeżeli napotkasz problemy z konfiguracją lub użytkowaniem usługi, większość płatnych usług VPN oferuje szybką i profesjonalną pomoc ze strony konsultanta online. Co może się przydać jeśli natrafisz na jakieś problemy i nie chcesz przekopywać się przez dokumentację lub kilka stron wyników wyszukiwania w Google poszukując rozwiązania problemu.

Dla użytkowników, którzy planują korzystać z VPN na więcej niż jednym urządzeniu (np. telefonie, komputerze, tablecie czy routerze) płatne usługi VPN mogą oferować lepszą kompatybilność i elastyczność. W płatnych planach można jednocześnie korzystać z usługi na kilku urządzeniach, co jest idealne dla rodzin lub osób korzystających z wielu urządzeń.

Choć płatne usługi VPN mogą wydawać się na pierwszy rzut oka drogie, to wiele z nich oferuje bezpłatne okresy próbne usługi lub gwarancje zwrotu pieniędzy. Daje to użytkownikom możliwość wypróbowania usługi i sprawdzenia, czy spełnia ona ich oczekiwania, zanim zobowiążą się do długoterminowej subskrypcji.