Co to jest firewall i jak działa?

Każdy komputer podłączony do Internetu narażony jest na szereg niebezpieczeństw. I nie jest to slogan reklamowy firm informatycznych, ale realne zagrożenie wynikające z codziennego funkcjonowania sieci. Większość programów antywirusowych w standardowym pakiecie zabezpieczeń zawiera także informację o tym, że produkt uwzględnia ochronę Firewall. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, gdyż owa „ściana ognia” może ocalić przed kradzieżą nasze dane, oszczędzając nam tym samym wiele kłopotów.

Komputery domowe i służbowe są przecież źródłem licznych informacji o nas, naszym życiu, finansach i innych sprawach, które – trafiając w niepowołane ręce – mogą nam zaszkodzić. A zatem inwestycja w firewall to podstawa dobrego funkcjonowania komputera w sieci internetowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy czuć się bezpieczni cybernetycznie, czyli nasz komputer nie będzie podatny na różnorodne ataki hakerskie.

Firewall, czyli zapora, ochroni nasze dane przed niepożądanym przesyłem

Firewall, po polsku nazywany najczęściej Zaporą, to system informatyczny, który zabezpiecza komputer podłączony do Internetu przed wprowadzaniem do niego lub wyprowadzaniem z niego danych. Firewall, jak mówią definicje informatyczne, blokuje nieautoryzowane transmisje danych z wnętrza lub do wnętrza naszej prywatnej sieci komputerowej. Zapora jest sposobem zabezpieczenia przed wykradaniem danych przez hakerów oraz umieszczaniem przez intruzów szkodliwych danych w komputerze. Firewall blokuje również niepożądane instalacje szkodliwego oprogramowania za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu, obrazowo mówiąc, haker napotyka na ową „ścianę ognia”, jeśli usiłuje dostać się do danych w naszym komputerze. Podobny, ochronny opór, spotyka dzięki systemowi firewall szkodliwe instalacje programów szpiegowskich i innych elementów oprogramowania.

Porty, czyli dziury w sieci. Co neutralizuje system firewall?

Każdy komputer podłączony do Internetu automatycznie podejmuje próby połączenia się, a więc komunikacji z innymi komputerami. Pośredniczą w tym specyficzne dziury w sieci, nazywane w informatyce portami. To takie otwory, przez które komputery mogą nawiązywać kontakty. Problem w tym, że nie każdy port jest bezpieczny, pożądany przez użytkownika danego komputera i nie każdy transmituje lub pobiera bezpieczne dane. Właśnie takie porty, których albo nie używamy i nie chcemy używać, albo transmisje danych za ich pośrednictwem nie są bezpieczne blokuje system firewall. To taka brama albo – jak to nazwali twórcy tego systemu – „ściana ognia”, która odcina niepożądane porty i zabezpiecza komputer przed wyciekiem lub instalacją szkodliwych elementów.

Jak działa firewall?

Fundamentalną funkcją systemu firewall jest zamykanie i odcinanie portów, których użytkownik nie chce używać i nie korzysta z nich oraz monitoring i kontrola pozostałych emisji i transmisji danych. Gdyby pozbawić nasz komputer takiej zapory, haker z łatwością może włamać się do naszego komputera i wykraść nasze dane. Dostępne są dwa, podstawowe typy systemu firewall, a więc:

• sprzętowy
  • programowy.

Zapory sprzętowe zwyczajowo znajdują się w bramkach internetowych, co oznacza po prostu klasyczne urządzenia sieciowe takie jak modemy i routery. To bardzo dobre rozwiązanie techniczne, jednak sprawia ono trudność przeciętnym użytkownikom komputerów, gdyż nie zawsze radzą sobie oni z ich konfiguracją, dlatego też zwykle firewalle sprzętowe konfiguruje się większych, firmowych sieciach komputerowych, nie zaś w komputerach domowych.

Przeciętni użytkownicy wybierają zazwyczaj drugi typ systemu firewall, czyli firewall programowy. Są to – po prostu – programy pełniące funkcję firewalla. To takie zapory, które instaluje się na komputerze w systemie ustawień sieci. Kontrolują one transmisje danych z i do komputera, sprawdzając co dzieje się pomiędzy komputerem jako urządzeniem i zewnętrznym środowiskiem, z którym dany komputer się komunikuje. Firewalle programowe służą więc blokowaniu nieautoryzowanej, czyli niechcianej migracji danych (tak zwana nieautoryzowana transmisja danych). Popularność swą zyskały dzięki łatwej instalacji, którą potrafi przeprowadzić każdy z nas.

Firewall zabezpiecza przed kradzieżą danych

Posiadanie systemu firewall chroni nasz komputer, służbowy lub prywatny, przed kradzieżą danych. Codzienne korzystanie przez nas z bankowości internetowej, poczty, sklepów on line naraża nas na włamania hakerów, wyciek danych lub szkodliwe instalacje. Dlatego warto odciąć te groźby przechwycenia informacji „ścianą ognia” i spokojnie komunikować przez bezpieczny Internet.