Najlepszy darmowy antywirus 2024 – jaki program wybrać?

Aktualizacja: 13 minut czytania
Darmowy antywirus

Zastanawiasz się jaki jest najlepszy darmowy antywirus, który możesz zainstalować na swoim komputerze, żeby aby zapewnić mu ochronę? Wybór odpowiedniego programu antywirusowego może wydawać się trudny, w końcu każdy z nas ma swoje specyficzne potrzeby. W sieci można znaleźć wiele darmowych antywirusów, jednak nie wszystkie zapewniają wystarczający poziom ochrony. Ale niektóre, najlepsze darmowe programy antywirusowe oferują zaawansowane funkcje dostępne zazwyczaj tylko w płatnych pakietach.

Darmowy antywirus nie musi od razu oznaczać słabej ochrony i braku zabezpieczeń. W tym artykule opiszemy i porównamy darmowe programy antywirusowe dostępne na rynku, aby pomóc Ci w wyborze optymalnej ochrony swojego komputera bez obciążenia domowego budżetu.

Ranking darmowych antywirusów 2024

Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych darmowych antywirusów. Ich pozycja uzależniona jest od stopnia zapewnianej ochrony, możliwości oraz funkcji dodatkowych wbudowanych w oprogramowanie.

1. Avast Free Antivirus – najlepszy darmowy antywirus

Avast Free Antivirus to obecnie najpopularniejszy i naszym zdaniem najlepszy darmowy antywirus dostępny na rynku. Mocno odstaje od konkurencyjnych rozwiązań pod względem możliwości i funkcji, które są dostępne w darmowej wersji oprogramowania. Firma Avast przygotowała rozwiązanie, które jest w stanie zapewnić podstawową ochronę na bardzo wysokim poziomie i jednocześnie udostępnia szereg funkcji dodatkowych, które wzmacniają możliwości antywirusa.

W darmowej wersji oprogramowania w ramach ochrony antywirusowej możemy liczyć na inteligentne skanowanie urządzenia, monitoring w czasie rzeczywistym, analizę podejrzanych plików w chmurze i alerty o zagrożeniach. Dość istotne i ważne są także silne mechanizmy zabezpieczające przed atakami ransomware.

Dodatkowo, darmowy antywirus Avast został wyposażony w funkcje zapewniające bezpieczeństwo podczas korzystania z Wi-Fi oraz podstawową wersję zapory sieciowej (firewalla). Ma wbudowaną aktywną ochronę podczas przeglądania stron internetowych oraz analizuje pocztę e-mail pod kątem podejrzanych załączników. Opcjonalnie można również aktywować monitoring wycieków swoich danych i haseł.

Darmowy antywirus Avast jest przeznaczony wyłącznie do użytku domowego i nie można korzystać z niego w działalności komercyjnej. Więc osoby korzystające z komputera do pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej muszą rozejrzeć się za innym programem lub wykupić płatną licencję (która znacząco rozszerza możliwości tego programu).

 • Ocena: 5/5
 • Licencja: darmowa bez użytku komercyjnego
 • Język polski: tak
 • Kraj producenta: Czechy
 • Obsługiwane systemy i urządzenia: Windows, Mac, Android, iOS
 • Link do darmowej wersji: https://www.avast.com/pl-pl/store
Avast Free Antivirus

2. AVG AntiVirus Free – druga propozycja od Avast

Bezpłatny antywirus od AVG to kolejny rozbudowany produkt, który nie obciąży naszego budżetu. Jego właścicielem i producentem jest od 2016 roku Avast, więc jest to nieco bliźniacze oprogramowanie.

Tradycyjnie, program wyposażony jest w skaner i aktywną ochronę przed zagrożeniami ze strony wszelkiego rodzaju wirusów, programów szpiegujących i robaków. Ma mechanizm skanowania poczty w poszukiwaniu podejrzanych linków oraz załączników, dzięki czemu jest w stanie chronić użytkownika przed tym kierunkiem ataku.

Na podstawową ochronę zapewnianą przez program składa się również prosta zapora ogniowa oraz monitoring wycieku danych.

Wersja darmowa ma sporo ograniczeń i zapewnia tylko podstawową ochronę. Dopiero jej płatny wariant zawiera dobrze rozbudowane narzędzia, które są w stanie skutecznie chronić urządzenia użytkownika.

Z racji tego, że AVG należy do firmy Avast, która ma już swój flagowy antywirus oferowany za darmo, nie jest on tak rozbudowany jak darmowy pakiet Avast.

 • Ocena: 4/5
 • Licencja: darmowa bez użytku komercyjnego
 • Język polski: tak
 • Kraj producenta: Czechy
 • Obsługiwane systemy i urządzenia: Windows, Mac, Android, iOS
 • Link do darmowej wersji: https://www.avg.com/pl-pl/store
AVG Darmowy antywirus

3. Avira Free Security – antywirus za darmo z VPN

Darmowy antywirus od Avira to dość dobre narzędzie, o ile szuka się wyłącznie programu antywirusowego. W tej kwestii oprogramowanie jest dość rozbudowane, ale brakuje mu istotnych dodatkowych funkcji takich jak np. firewall czy zabezpieczenie połączeń w sieciach Wi-Fi.

Antywirus wyposażony jest w skaner, który wykrywa i usuwa różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie (malware, spyware, trojany, ransomware) oraz inteligentny system wykrywania zagrożeń. Posiada również mechanizm wykrywający tzw. PUA czyli potencjalnie niechciane aplikacje. Program wyposażony jest w bloker podejrzanych stron internetowych oraz bloker złośliwych i niebezpiecznych reklam.

Z funkcji dodatkowych program wyposażony jest w darmowy VPN bazujący na usłudze Avira Phantom VPN z limitem 500 MB miesięcznie oraz możliwość doinstalowania wtyczki do zarządzania hasłami.

 • Ocena: 4/5
 • Licencja: darmowa bez użytku komercyjnego
 • Język polski: tak
 • Kraj producenta: Niemcy
 • Obsługiwane systemy i urządzenia: Windows, Mac, Android, iOS
 • Link do darmowej wersji: https://www.avira.com/en/free-antivirus
Avira free antivirus

4. Comodo Free Antivirus – darmowy antywirus z użytkiem komercyjnym

Comodo to kolejna propozycja dość dobrego i darmowego antywirusa, z którego można korzystać też na komputerze wykorzystywanym do celów komercyjnych. W wersji darmowej tradycyjnie zapewniono możliwość skanowania systemu w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i oprogramowania szpiegującego. Wbudowana jest aktywna ochrona, która unieszkodliwia malware jeszcze zanim zdąży zainfekować system. Jest też funkcja antywirusa w chmurze, która pozwala na badanie podejrzanych plików na serwerach Comodo.

Oprócz tego otrzymujemy funkcję automatycznej piaskownicy (Auto Sandbox Technology), której zadaniem jest analiza podejrzanych plików w środowisku odizolowanym od systemu operacyjnego.

W darmowym antywirusie od Comodo brakuje firewalla i aktywnej ochrony sieciowej, która chroniłaby użytkownika przed zagrożeniami podczas aktywności sieciowej.

Comodo free antivirus

5. Bitdefender Free Antivirus

Darmowy antywirus od Bitdefender to kolejna propozycja wśród bezpłatnych rozwiązań. Ten program zapewnia dość podstawową ochronę antywirusową i brakuje mu kilku istotnych funkcji, które można znaleźć w płatnych pakietach Bitdefender i darmowych propozycjach innych firm.

W ramach oprogramowania Bitdefender Free Antivirus możemy korzystać z klasycznego antywirusa, który pozwala na przeskanowanie komputera, ma aktywny monitoring zagrożeń w czasie rzeczywistym i ochronę sieci. Chroni urządzenie przed zagrożeniami ze strony malware, spyware oraz adware, a także ma częściową ochronę przed ransomware.

Co istotne, darmowa wersja programu nie blokuje ataków ransomware, więc jest to spory minus. W bezpłatnym pakiecie nie znajdziemy też zapory i zabezpieczeń obejmujących Wi-Fi.

Bitdefender darmowy antywirus

6. Panda Free Antivirus

Bezpłatny antywirus od firmy Panda Security wypada dość słabo na tle pozostałych opisanych tutaj rozwiązań. Jest bardzo ubogi w funkcje i możliwości, wariant darmowy ogranicza się jedynie do skanowania i ochrony w czasie rzeczywistym przed wirusami. Jest to darmowy antywirus działający w chmurze, więc ogranicza do minimum obciążenie generowane na urządzeniu użytkownika, wymaga jednak aktywnego połączenia z siecią do uruchomienia go.

Panda free antivirus

7. Windows Defender – antywirus wbudowany w Windowsa

Windows Defender to darmowy antywirus wbudowany w Windowsa, który pomaga w ochronie systemu operacyjnego przed najpopularniejszymi zagrożeniami dostępnymi w sieci. Nie jest równie skuteczny w wyłapywaniu zagrożeń internetowych jak płatne rozwiązania i nie ma równie dużych możliwości jak najlepsze darmowe antywirusy, ale jest niemal na każdym współczesnym komputerze z Windowsem.

W ramach zabezpieczeń dostępnych w Windowsie znajdziesz podstawowy program antywirusowy, zaporę sieciową, zabezpieczenie połączeń Wi-Fi oraz skanowanie i monitoring przed złośliwą zawartością stron internetowych i pobieranych z nich plików (SmartScreen).

Jest to rozwiązanie, z którego można korzystać komercyjnie, gdyż jest częścią licencji kupionego Windowsa.

 • Ocena: 3/5
 • Licencja: darmowa z dozwolonym użytkiem komercyjnym
 • Język polski: tak
 • Kraj producenta: USA
 • Obsługiwane systemy i urządzenia: Windows
 • Link do darmowej wersji: wbudowany w system operacyjny Windows

Poza rankingiem – Kaspersky Free

W rankingu nie umieściliśmy i opisaliśmy jeszcze niedawno dość popularnego darmowego antywirusa od rosyjskiej firmy Kaspersky Lab. Jeszcze przed wybuchem wojny i rosyjską inwazją zarówno jej twórca jak i produkty budziły liczne kontrowersje i wątpliwości jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Przede wszystkim ze względu na podejrzenia dotyczące związków firmy i twórcy z FSB i innymi rosyjskimi służbami.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę te obawy i zastrzeżenia tylko się nasiliły. Liczne agencje rządowe z Europy oraz USA wydały ostrzeżenia dotyczące oprogramowania pochodzącego od Kaspersky Lab i zakazały korzystania z niego na rządowych urządzeniach z obawy o możliwość wykorzystywania go do ataków i szpiegostwa. Polska nałożyła na Kaspersky Lab i polskiego dystrybutora oprogramowania sankcje. Z tymi informacjami pozostawiamy czytelnika, aby podjął samodzielnie decyzję czy zdecyduje się na darmowy antywirus od Kaspersky Lab.

Czy warto korzystać z darmowego antywirusa?

Korzystanie z darmowego antywirusa jest kwestią, która może budzić słuszne wątpliwości wśród wielu użytkowników. Przede wszystkim rodzą się pytania o to, czy darmowy antywirus jest skuteczny i czy jest w stanie zapewnić ochronę komputera. A jeżeli tak, to na ile efektywnie jest w stanie to zrobić.

Czy taka podstawowa ochrona wystarczy czy może jednak lepiej jest postawić na rozwiązania płatne? Analiza tego zagadnienia jest złożona, ponieważ bezpłatne programy antywirusowe, podobnie jak każdy inny produkt, mają swoje mocne i słabe strony.

Darmowy antywirus – zalety

 • Bezpłatność – to niewątpliwie największa zaleta, gdyż darmowy antywirus nie obciąża budżetu użytkownika. Jest więc doskonałym wyborem dla tych osób, które nie chcą lub nie mogą zainwestować w płatne oprogramowanie. Dla wielu użytkowników domowych, którzy nie przechowują dużych ilości cennych danych na swoich komputerach, darmowy antywirus może okazać się w pełni wystarczający.
 • Podstawowa ochrona – darmowe antywirusy oferują podstawową ochronę przed różnymi formami malware takiego jak wirusy, trojany czy spyware. Ochrona nie zawsze jest równie skuteczna jak przy płatnych programach, ale wiele z nich sprawdza się w codziennym użytkowaniu.
 • Bazowanie na płatnym oprogramowaniu – bezpłatne programy najczęściej są ograniczoną wersją swoich płatnych odpowiedników. Dzięki temu bazują na solidnym fundamencie, jakim jest kompletna, płatna wersja programu antywirusowego.

Bezpłatny antywirus – wady

 • Tylko podstawowa ochrona – darmowe oprogramowanie najcześciej zapewnia tylko podstawową ochronę urządzenia. Oznacza to, że często mogą nie być w stanie zapewnić ochrony przed najnowszymi zagrożeniami, zaawansowanymi atakami (np. ransomware) czy skuteczniej ochrony w czasie rzeczywistym. A ograniczają się tylko do skanowania komputera.
 • Ograniczone funkcje – sporą wadą darmowych antywirusów jest to, że zazwyczaj nie oferują dodatkowych funkcji. Mowa tutaj np. o dostępie do sieci VPN, blokowaniu reklam, firewallu, kontroli rodzicielskiej czy ochronie przed phishingiem.
 • Brak wsparcia technicznego – większość darmowych antywirusów nie oferuje wsparcia technicznego lub jest ono bardzo ograniczone. Może to oznaczać, że w razie problemów, użytkownik jest pozostawiony sam sobie.
 • Prywatność – niektóre darmowe antywirusy mogą wymagać założenia konta, rejestracji programu i zbierać dane użytkowników, które następnie będą wykorzystywane do celów marketingowych. To jednak zależy od konkretnego dostawcy i jego polityki prywatności.
 • Reklamy – w bezpłatnym oprogramowaniu bardzo często można trafić na reklamy pełnej wersji lub innych narzędzi i usług producenta. Czasami te reklamy mogą okazać się dość uciążliwe.
 • Wyłącznie do użytku domowego – darmowe oprogramowanie antywirusowe ma zazwyczaj w swoich licencjach zastrzeżenie, że może być wykorzystywane wyłącznie do użytku domowego. Korzystanie z niego do celów komercyjnych np. w firmie będzie złamaniem licencji.

Korzystanie z darmowego antywirusa może być opłacalne, pod warunkiem że masz świadomość i akceptujesz jego ograniczenia. Jest w stanie zapewnić podstawowy poziom ochrony, ale dla kompletnego bezpieczeństwa rozważ inwestycję w płatny program antywirusowy. Pamiętaj, że zabezpieczenie systemu komputerowego to inwestycja, która może uchronić Cię przed poważnymi problemami w przyszłości.

Kiedy wybrać antywirus za darmo?

Decyzja o korzystaniu z darmowego antywirusa często jest związana z konkretnymi sytuacjami i wymaganiami. Darmowe antywirusy są atrakcyjnym wyborem zwłaszcza dla użytkowników domowych, którzy nie posiadają dużych ilości wrażliwych danych na swoich urządzeniach i nie chcą obciążać swojego budżetu dodatkowymi wydatkami.

Jeżeli ograniczenia budżetowe nie pozwalają na zakup pełnej wersji oprogramowania antywirusowego, darmowy antywirus z pewnością będzie lepszym wyborem niż brak jakiejkolwiek ochrony. Darmowe antywirusy mogą zaspokoić podstawowe potrzeby tych osób, których codzienne korzystanie z komputera sprowadza się do prostych aktywności jak np. przeglądanie stron internetowych, granie czy oglądanie filmów.

Pamiętaj jednak, że darmowe antywirusy mają liczne ograniczenia. Może im brakować zaawansowanych funkcji ochrony, a aktualizacje mogą być rzadsze niż ma to miejsce w płatnych wersjach. Mogą także wykorzystywać dane użytkowników do celów marketingowych. Jeśli oczekujesz pełnej ochrony i zaawansowanych funkcji to lepszym wyborem może okazać się postawienie na płatny program.

Jeżeli nie potrzebujesz dodatkowych funkcji takich jak VPN czy ochrona przed kradzieżą tożsamości to wybór darmowego antywirusa, który skupia się na podstawowej ochronie, będzie wystarczający. A także wtedy, gdy korzystasz z niezależnych usług i narzędzi do ochrony prywatności czy poprawy bezpieczeństwa na komputerze.

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje Ci się, że nie potrzebujesz tych dodatkowych funkcji, to warto zastanowić się nad potencjalnymi zagrożeniami. Czy na pewno nie jesteś narażony na kradzież danych lub ataki phishingowe? Czy na pewno Twoje hasła są bezpieczne? Bezpieczeństwo w Internecie to nie tylko kwestia ochrony przed wirusami, ale również ochrona twojej prywatności i danych.

Ataki w sieci
Ataki w sieci bywają coraz groźniejsze

Kiedy płatny program antywirusowy jest lepszym rozwiązaniem?


Podczas gdy darmowe programy antywirusowe mogą być wystarczające dla wielu użytkowników, są sytuacje kiedy to płatne programy antywirusowe są zdecydowanie lepszym wyborem.

Jeśli korzystasz intensywnie z Internetu, przeglądasz wiele różnych stron, pobierasz pliki z niepewnych źródeł i korzystasz z niestandardowych aplikacji, to jesteś narażony o wiele bardziej niż przeciętny użytkownik sieci. Płatne antywirusy oferują silniejszą ochronę, która może skutecznie chronić przed nowoczesnymi formami złośliwego oprogramowania takimi jak np. ransomware, które powoduje ogromne szkody.

Jeżeli na swoim komputerze przechowujesz wrażliwe dane, dokumenty firmowe, poufne informacje osobiste czy prywatne zdjęcia to warto zainwestować w płatne oprogramowanie antywirusowe. Dzięki silniejszej ochronie przed zaawansowanymi atakami i dodatkowym zabezpieczeniom będziesz spać spokojniej, wiedząc że masz aktywną ochronę.

Korzystanie z komputera do pracy, zarówno gdy jest to praca zdalna na swoim komputerze dla pracodawcy jak i prowadzenie działalności gospodarczej sprawia, że płatne oprogramowanie antywirusowe jest niemal koniecznością. Nie tylko ze względu na poziom ochrony. Darmowe antywirusy w swoich licencjach mają zastrzeżenie, że nie mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych.

Równie istotna, choć jest to często pomijany aspekt podczas poszukiwań dobrego antywirusa, jest kwestia wsparcia technicznego. O ile bardziej zaawansowani użytkownicy, dobrze zorientowani w technologiach informatycznych nie sięgają tak często po pomoc, to dla zwykłego użytkownika może być ona nieoceniona. A w przypadku płatnych rozwiązań pomoc techniczna jest w cenie programu antywirusowego.

Jest też kwestia funkcji dodatkowych, w które bardzo często wyposażone są programy antywirusowe. W wersjach bezpłatnych trudno ich szukać, gdyż zapewniają one tylko podstawową ochronę. Natomiast pełne wersje oferują szereg dodatkowych funkcji, które mogą być niezwykle przydatne. Możliwość korzystania z VPN, narzędzi do optymalizacji systemu, menedżerów haseł, firewalla czy ochrony przed phishingiem to tylko niektóre z nich.

Płatne oprogramowanie antywirusowe jest najlepszym wyborem, jeżeli oczekujesz pełnej ochrony, obsługi na najwyższym poziomie i chcesz skorzystać z dodatkowych funkcji. Jeżeli twoje potrzeby są bardziej zaawansowane i nie ograniczają się do podstawowej ochrony, zdecydowanie warto rozważyć tę opcję.

Darmowy antywirus – podsumowanie

Darmowe programy antywirusowe są rozwiązaniem dla wielu użytkowników, którzy poszukują podstawowej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Są dobrym wyborem jeżeli na komputerze nie przechowujesz dużej ilości wrażliwych danych, a budżet nie pozwala Ci na zakup pełnej wersji oprogramowania antywirusowego.

Choć oferują mniej funkcji i wsparcia technicznego niż płatne wersje, są lepszym rozwiązaniem niż brak jakiejkolwiek ochrony. W przypadku, gdy nie masz potrzeby korzystania z dodatkowych funkcji, takich jak VPN czy ochrona przed phishingiem, to darmowy antywirus jest wystarczający.

Jednak należy pamiętać o ograniczeniach darmowych antywirusów. Jeżeli korzystamy z Internetu intensywnie, przechowujemy na komputerze wrażliwe dane, korzystamy z komputera w celach komercyjnych, czy po prostu chcemy skorzystać z zaawansowanych funkcji i pełnej ochrony, płatne oprogramowanie antywirusowe może być lepszym rozwiązaniem.

Ostatecznie, decyzja o wyborze między darmowym a płatnym oprogramowaniem antywirusowym powinna wynikać z analizy własnych potrzeb, oczekiwań oraz możliwości finansowych. Bez względu na wybór, najważniejsze jest aby mieć aktywną ochronę antywirusową i korzystać z Internetu w sposób bezpieczny i świadomy.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czy darmowe programy antywirusowe są skuteczne?

Tak, wiele darmowych antywirusów oferuje podstawową, ale skuteczną ochronę przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Jednak mogą nie posiadać zaawansowanych funkcji dostępnych w płatnych wersjach.

Na co zwracać uwagę przy wyborze darmowego antywirusa?

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na skuteczność wykrywania zagrożeń, dostępność zaawansowanych funkcji zabezpieczeń, wpływ programu na wydajność systemu, łatwość użytkowania oraz dostępność wsparcia technicznego.

Czy darmowy antywirus chroni przed wszystkimi zagrożeniami?

Nie, darmowe antywirusy zapewniają zazwyczaj wyłącznie podstawową ochronę. Programy oferowane w bezpłatnej wersji mogą nie być wystarczające przeciwko bardziej zaawansowanym zagrożeniom, takim jak ransomware czy phishing.

Czy mogę korzystać z darmowego antywirusa w firmie?

Nie, licencja większości darmowych antywirusów nie dopuszcza do korzystania z nich w celach komercyjnych. Dlatego szukając programu antywirusowego do firmy lepiej od razu zdecydować się na płatne rozwiązanie. Są w tym przypadku wyjątki jak np. darmowy antywirus Comodo lub Windows Defender wbudowany w system operacyjny z których można korzystać również do celów komercyjnych.

Czy warto zdecydować się na płatną wersję antywirusa?

To zależy od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań użytkownika. Jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanych funkcji ochrony, takich jak firewall, ochrona przed ransomware, phishingiem, czy kontrola rodzicielska, płatna wersja może być lepszym wyborem. Również wtedy gdy planujesz korzystać z antywirusa w celach komercyjnych (np. w firmie).