Co to jest program antywirusowy i jak działa?

Aktualizacja: 9 minut czytania
co to jest antywirus

We współczesnym cyfrowym świecie, zagrożenia związane z wirusami komputerowymi, oprogramowaniem szpiegującym i innymi rodzajami złośliwego oprogramowania są powszechne. Program antywirusowy jest jednym z głównych narzędzi, które pomagają chronić nasze urządzenia i dane przed tymi zagrożeniami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej czym jest program antywirusowy i jak działa, jakie są rodzaje programów antywirusowych i dlaczego warto z nich korzystać na co dzień.

Co to jest program antywirusowy?

Program antywirusowy to specjalistyczne oprogramowanie zaprojektowane do wykrywania, neutralizowania i usuwania wszelkiego rodzaju złośliwego oprogramowania czyli malware. Malware to termin ogólny, który obejmuje wiele różnych form szkodliwego oprogramowania, takich jak wirusy, trojany, robaki, spyware, adware, ransomware i wiele innych. Takie oprogramowanie jest tworzone w celu kradzieży danych, dokonywania przestępstw finansowych, szantażu, sabotażu lub po prostu z czystej złośliwości i chęci sprawienia szkody.

Podstawowy sposób, w jaki programy antywirusowe wykrywają złośliwe oprogramowanie jest analiza sygnatur – unikalnych ciągów bitów charakterystycznych dla konkretnego fragmentu kodu złośliwego oprogramowania. Programy antywirusowe są wyposażone w biblioteki tych sygnatur i skanują komputer w poszukiwaniu plików, które je zawierają. Gdy zostanie wykryta sygnatura znajdująca się w bazie, to program przenosi złośliwe oprogramowanie do kwarantanny a użytkownik zostaje poinformowany o zagrożeniu.

Jednak wirusy komputerowe i inne formy złośliwego oprogramowania stale się rozwijają, a nowe zagrożenia pojawiają codziennie. W odpowiedzi na to, współczesne programy antywirusowe wyposażone są w szereg zaawansowanych technik do wykrywania i neutralizowania zagrożeń. Te techniki obejmują heurystyki, które pozwalają na wykrywanie nowych, nieznanych wariantów złośliwego oprogramowania, oraz ochronę w czasie rzeczywistym, która monitoruje system operacyjny i aplikacje w poszukiwaniu podejrzanej aktywności.

Program antywirusowy to nie tylko narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania. To integralna część strategii bezpieczeństwa informatycznego każdej osoby lub organizacji. Bardzo często programy antywirusowe są wyposażone w dodatkowe funkcje i narzędzia zabezpieczające komputery przed zagrożeniami i atakami pochodzącymi z sieci. Każdego dnia pomagają zabezpieczyć komputery i sieci przed zagrożeniami z sieci, chronią prywatność, poufne dane, a także pomagają utrzymać nasze urządzenia w dobrym stanie.

Jak działa antywirus
Antywirus wykrywa i usuwa złośliwe oprogramowanie

Jak działają programy antywirusowe?

Programy antywirusowe są oparte o współdziałanie kilku różnych technologii, które ze sobą współpracują aby zapewnić użytkownikom skuteczną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Tworzą wielowarstwową ochronę, która zabezpiecza komputer na różnych poziomach.

Na najprostszym poziomie, program antywirusowy działa poprzez skanowanie plików znajdujących się na dysku komputera. Robi to w celu wykrycia plików, które pasują do znajdujących się w bazie programu sygnatur wirusów – unikalnych ciągów kodu, które identyfikują konkretne typy i rodzaje złośliwego oprogramowania.

Kiedy program antywirusowy skanuje plik i wykryje w nim fragment kodu pasujący do sygnatur, wtedy uznaje że plik jest zainfekowany i zostanie poddany kwarantannie lub usunięty. Sygnatury wirusów są regularnie aktualizowane przez producentów oprogramowania antywirusowego, aby uwzględnić najnowsze zagrożenia.

Bardziej zaawansowane programy antywirusowe korzystają również z metod heurystycznych do wykrywania złośliwego oprogramowania. Metody heurystyczne pozwalają na identyfikację potencjalnie szkodliwych plików, nawet jeśli nie pasują one do żadnej znanej sygnatury wirusa. Działa to poprzez analizę charakterystyk pliku, takich jak jego struktura, zachowanie i innych cech, które mogą sugerować, że odpowiada za szkodliwe działanie. Dzięki temu programy antywirusowe mogą wykrywać i blokować nowe, nawet nieznane wcześniej zagrożenia.

Wiele programów antywirusowych oferuje ochronę w czasie rzeczywistym. To oznacza, że nie tylko analizują pliki podczas zaplanowanego lub uruchomionego przez użytkownika skanowania. Ale także monitorują aktywność na komputerze na bieżąco, sprawdzając każdy plik, który jest pobierany z sieci, otwierany lub zmieniany. Jeśli program antywirusowy wykryje coś podejrzanego to natychmiast interweniuje, zapobiegając potencjalnej infekcji.

Sposoby wykrywania złośliwego oprogramowania przez programy antywirusowe

Programy antywirusowe można podzielić na kilka kategorii, w zależności od metod używanych do wykrywania i neutralizowania złośliwego oprogramowania. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony oraz obszary, w których jest mniej lub bardziej skuteczna. Współczesne programy antywirusowe najczęściej łączą te wszystkie metody, aby zapewnić jak najlepszą i najpełniejszą ochronę.

  • Programy antywirusowe bazujące na sygnaturach – to najstarszy typ programów antywirusowych. Działają na podstawie biblioteki sygnatur czyli unikalnych identyfikatorów występujących w kodzie złośliwego oprogramowania. Skanują pliki na komputerze i porównując je z sygnaturami znanego złośliwego oprogramowania. Gdy sygnatura zostanie rozpoznana, program antywirusowy podejmuje odpowiednie działania. Główną wadą tego typu oprogramowania jest to, że jest skuteczne tylko przeciwko złośliwemu oprogramowaniu, które zostało już przebadane i są dla niego przygotowane sygnatury. Wymaga od użytkownika regularnego aktualizowania bazy danych z sygnaturami w programie antywirusowym.
  • Heurystyczne programy antywirusowe – zamiast polegać na sygnaturach, heurystyczne programy antywirusowe analizują aktywność na komputerze, działanie plików i programów, szukając nieprawidłowych lub podejrzanych zachowań, które mogą wskazywać na obecność złośliwego oprogramowania. Dzięki temu mogą one wykrywać nowe, nieznane rodzaje złośliwego oprogramowania, które nie mają jeszcze zdefiniowanej sygnatury. Ale również te wirusy, które są tak zaprojektowane żeby mutować przy każdej infekcji i uniemożliwić ich wykrycie za pomocą sygnatury. Wadą jest to, że mogą one czasem błędnie zidentyfikować nieszkodliwe oprogramowanie jako złośliwe i wywołać fałszywy alarm.
  • Programy antywirusowe z ochroną w czasie rzeczywistym – te programy stale monitorują komputer w czasie rzeczywistym. Skanują nowe pliki jak tylko zostaną pobrane, analizują zawartość pendriva i płyty CD. Są one w stanie natychmiast zareagować, gdy złośliwe oprogramowanie zostanie wykryte, zanim zdąży zadziałać i wyrządzić szkody. Są one szczególnie skuteczne przeciwko złośliwemu oprogramowaniu, które próbuje się rozprzestrzeniać przez sieć korzystając z luk w systemach operacyjnych i oprogramowaniu. Wadą jest to, że może dość mocno obciążać system operacyjny.
Działanie antywirusa

Czy warto korzystać z programu antywirusowego?

We współczesnym, cyfrowym świecie korzystanie z programu antywirusowego jest kluczowe dla bezpieczeństwa naszych komputerów i danych. Jeśli nadal zastanawiasz się czy warto korzystać z programu antywirusowego, to te argumenty mogą Cię przekonać:

  1. Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem. Głównym celem programu antywirusowego jest ochrona komputera przed złośliwym oprogramowaniem. A współczesne wirusy są coraz bardziej skuteczne i wyrafinowane w sposobach infekowania nie tylko komputerów, ale również telefonów.
  2. Zapobieganie kradzieży danych. Wiele form złośliwego oprogramowania jest projektowanych specjalnie do kradzieży poufnych danych takich jak numery kart kredytowych, loginy i hasła, informacji finansowych czy prywatnych zdjęć. Program antywirusowy może pomóc zapobiec kradzieży danych, wykrywając i blokując złośliwe oprogramowanie zanim zdąży zaszkodzić.
  3. Utrzymanie wydajności komputera na normalnym poziomie. Niektóre rodzaje złośliwego oprogramowania mogą znacznie obniżyć wydajność komputera, spowalniając jego działanie lub powodując częste błędy w systemie operacyjnym. Są specjalne wirusy, których jedynym zadaniem jest kopanie kryptowaluty na komputerze ofiary, znacząco go spowalniając i przyśpieszając zużycie podzespołów. Dzięki regularnemu skanowaniu i ochronie w czasie rzeczywistym, program antywirusowy może pomóc to wykryć i utrzymać komputer w dobrym stanie.
  4. Oszczędność czasu i pieniędzy. Usunięcie złośliwego oprogramowania i efektów jego działania może być czasochłonne i kosztowne, zwłaszcza jeśli wymaga interwencji specjalisty od cyberbezpieczeństwa lub odzyskiwania danych. Inwestycja w dobry program antywirusowy może pomóc oszczędzić czas i pieniądze na dłuższą metę.
  5. Ochrona pozostałych urządzeń w sieci. Nowoczesne wirusy mogą się łatwo rozprzestrzeniać między innymi urządzeniami działającymi w Twojej sieci. Korzystanie z programu antywirusowego pomaga zabezpieczyć całą sieć.
  6. Ochrona przed phishingiem. Niektóre programy antywirusowe oferują również ochronę przed phishingiem, czyli oszustwem polegającym na podszywaniu się pod zaufane źródło, aby skłonić użytkownika do podania poufnych informacji jak np. login i hasło.
  7. Blokada nieautoryzowanych instalacji. Niektóre rodzaje złośliwego oprogramowania mogą próbować zainstalować kolejne wirusy lub oprogramowanie adware na Twoim komputerze. Program antywirusowy może blokować takie próby, zapobiegając niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się złośliwego oprogramowania i dalszej infekcji urządzenia.
  8. Spokój i mniejszy stres. Wiedza, że komputer jest chroniony przed złośliwym oprogramowaniem, może dać spokój ducha. Możesz bezpiecznie przeglądać Internet, pobierać pliki i korzystać z komputera, wiedząc, że jesteś chroniony.

Darmowe i płatne programy antywirusowe

Programy antywirusowe można podzielić również na płatne oraz darmowe. Każda z tych opcji ma swoje wady, zalety oraz możliwości, które zapewnia. Wybór między nimi zależy od potrzeb użytkownika, jego budżetu, a także poziomu oczekiwanej ochrony.

Darmowe antywirusy to zdecydowanie atrakcyjna opcja dla użytkowników, którzy chcą zabezpieczyć swoje urządzenia bez dodatkowych kosztów. Wiele z tych programów oferuje podstawową ochronę antywirusową, taką jak skanowanie plików i monitorowanie aktywności w czasie rzeczywistym.

Nie mniej jednak, darmowe programy antywirusowe mają swoje ograniczenia. Zazwyczaj nie oferują one pełnej gamy funkcji, które są dostępne w płatnych wersjach takich jak zaawansowana ochrona, firewall, zarządzanie hasłami czy sieć VPN. Ponadto, darmowe programy mogą również wyświetlać reklamy lub mieć wbudowane irytujące rozwiązania, które mają zachęcić do kupna płatnej wersji. A ponadto, darmowe programy antywirusowe nie mogą być zazwyczaj wykorzystywane do użytku komercyjnego.

Z drugiej strony, płatne programy antywirusowe zwykle oferują o wiele większe możliwości. Sprawia to, że są lepszym wyborem dla użytkowników, którzy chcą najwyższego stopnia ochrony. Oferują ochronę na wielu różnych poziomach, w tym zaporę sieciową, ochronę przed phishingiem, ransomware, zarządzanie hasłami i wiele innych. Dodatkowo, firmy wydające płatne programy oferują wsparcie techniczne co może być niezwykle pomocne w przypadku problemów. Są również jedyną opcją dla firm, gdyż większość licencji darmowych programów antywirusowych nie zezwala na korzystanie z nich do celów komercyjnych.

Wybór między darmowym a płatnym programem antywirusowym zależy od indywidualnych potrzeb i budżetu użytkownika. Darmowe programy antywirusowe mogą być wystarczające dla tych osób, które potrzebują podstawowej ochrony i nie przeszkadzają im ewentualne reklamy lub utrudnienia mające zachęcić do kupna pełnej wersji. Z drugiej strony, płatne programy antywirusowe oferują pełną ochronę i dodatkowe funkcje, ale wymagają miesięcznej lub rocznej subskrypcji. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych użytkownika.

Dodatkowe funkcje antywirusa
Programy antywirusowe są często wyposażone w dodatkowe funkcje

Dodatkowe funkcje wbudowane w programy antywirusowe

Wielu producentów oprogramowania antywirusowego oprócz ochrony antywirusowej wyposaża również swoje produkty w dodatkowe funkcje, których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników. Poniżej przedstawiamy przegląd dodatkowych funkcji, które możesz znaleźć w programach antywirusowych:

  1. Zapora ogniowa (firewall) – to narzędzie, które monitoruje i kontroluje ruch sieciowy, blokując nieautoryzowane połączenia i chroniąc komputer przed niektórymi rodzajami ataków. Wiele programów antywirusowych ma wbudowane firewalle lub oferuje je jako opcję.
  2. Ochrona rodzicielska – dla rodziców, którzy chcą chronić swoje dzieci w internecie, niektóre programy antywirusowe oferują funkcje ochrony rodzicielskiej. Mogą one obejmować filtrowanie treści, monitorowanie aktywności online czy ograniczanie czasu spędzanego na komputerze.
  3. Ochrona przed phishingiem – programy antywirusowe oferują aktywną ochronę przed phishingiem, blokując znane strony phishingowe i ostrzegając użytkowników przed podejrzanymi linkami.
  4. Menedżer haseł – zarządzanie wieloma skomplikowanymi hasłami może być trudne, dlatego są programy antywirusowe z wbudowanymi menedżerami haseł. Te pomagają generować silne hasła, przechowywać je w bezpieczny sposób i automatycznie wpisywać je na stronach internetowych.
  5. Sieć VPN – niektóre programy antywirusowe oferują dostęp do usługi VPN, którą można łatwo włączyć, aby zaszyfrować ruch sieciowy i ukryć adres IP użytkownika. Korzystanie z bezpiecznych VPN-ów może pomóc w ochronie prywatności, zwłaszcza podczas korzystania z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi oraz umożliwić dostęp do treści zablokowanych geograficznie.

Nie wszystkie te funkcje mogą być dostępne w każdym programie antywirusowym, a niektóre mogą wymagać dodatkowej opłaty. Przy wyborze programu antywirusowego warto przemyśleć, które z tych funkcji są dla Ciebie istotne, a następnie dokonać porównania różnych opcji, aby znaleźć program, który najlepiej spełni Twoje potrzeby.

Podsumowanie

Program antywirusowy jest nieocenionym narzędziem w utrzymaniu bezpieczeństwa cyfrowego, chroniąc nasze urządzenia, dane i prywatność. Pamiętaj, że choć programy antywirusowe są ważnym elementem ochrony, powinny być używane jako część bardziej kompleksowej strategii bezpieczeństwa, obejmującej takie praktyki jak regularne aktualizacje oprogramowania, tworzenie silnych haseł, tworzenie kopii zapasowych i ostrożność przy otwieraniu nieznanych plików lub linków.