Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo?

Aktualizacja: 5 minut czytania
Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo?

Pomimo zmian jakie wniosło RODO, firmy telemarketingowe wciąż wydzwaniają z niechcianymi ofertami. Twój numer telefonu bez przerwy trafia z jednej bazy danych do drugiej. Dzwoni do Ciebie nieznany numer i zastanawiasz się czy odebrać telefon? Jak sprawdzić dane jego właściciela? Jak upewnić się, że nie dzwoni telemarketer, naciągacz lub oszust? Z tego poradnika dowiesz się jak sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo.

Czego można dowiedzieć się o numerze telefonu z Internetu?

Ze względu na RODO nie poznasz już imienia i nazwiska właściciela numeru telefonu, jeżeli jest nim osoba prywatna. Książka telefoniczna to relikt przeszłości. Jeżeli numer należy do firmy, to bez problemu będziesz w stanie go znaleźć, jeżeli został przez nią gdzieś opublikowany w Internecie lub ktoś dodał na jego temat informacje lub ostrzeżenia.

W sieci bez problemu możesz znaleźć opinie internautów na temat nieznanego numeru telefonu, które pomimo tego, że nie podają wprost danych identyfikujących właściciela, to mogą być skarbnicą wiedzy na jego temat. Możesz się dowiedzieć jakie doświadczenia z niechcianymi połączeniami z tego numeru miały inne osoby.

W sieci znajdziesz też komplet informacji na temat międzynarodowych numerów kierunkowych, gdyż to właśnie numery zagraniczne są często wykorzystywane do oszustów telefonicznych. Popularne numery kierunkowe, które często oznaczają oszustwo to +93 (Afganistan), +373 (Mołdawia), +375 (Białoruś), +39 (Włochy), +53 (Kuba), +675 (Papua Nowa Gwinea).

Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo

Żeby sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo możesz skorzystać z bardzo prostych sposobów. Wymagają zaledwie kilku kliknięć i jeżeli masz dobry refleks, to zdążysz sprawdzić numer, gdy jego właściciel będzie dzwonił.

Wyszukiwarka Google

Najprostszy i najszybszy sposób żeby sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo to skorzystanie z wyszukiwarki takiej jak Google. Dzięki niej w ciągu kilku chwil będziesz w stanie sprawdzić czy inne osoby zgłaszały problemy z numerem, który do Ciebie dzwoni. Nawet w trakcie sygnału połączenia, o ile się pośpieszysz. Żeby sprawdzić numer telefonu wykonaj te kroki:

  1. Otwórz Google, a następnie przepisz lub wklej dzwoniący do Ciebie nieznany numer i naciśnij szukaj.
  2. Sprawdź wyniki, jakie wyszukiwarka zwraca na temat wpisanego numeru.
  3. Wejdź na strony internetowe z informacjami o nieznanym numerze, które Google wyświetla.
  4. Przejrzyj opinie i komentarze o dzwoniącym do Ciebie numerze.
  5. Jeżeli znajdziesz negatywne informacje, to nie odbieraj połączenia i zablokuj kontakt.

Może się zdarzyć, że numer telefonu komórkowego lub stacjonarnego nie będzie miał na swój temat żadnych informacji w Internecie. Wtedy jest bardzo duża szansa, że jest niegroźny

Strony do sprawdzania opinii o właścicielu i numerze telefonu

Jednym z najlepszych źródeł informacji na temat numerów telefonów są strony internetowe, na których można dodawać opinie, komentarze i oceny o dzwoniących. Jest ich sporo w Internecie i łatwo przy ich pomocy zweryfikować nieznany numer telefonu.

Strony pozwalające sprawdzić właściciela numeru telefonu, który do nas dzwoni:

Wszystkie są wyposażone w wyszukiwarkę numerów. Wpisz numer telefonu w widoczne na stronie pole, a wyświetlą się informacje na jego temat jeśli ktoś wcześniej zgłosił jakieś opinie.

Z komentarzy od innych użytkowników możesz dowiedzieć się czy numer telefonu jest podejrzany czy nie. Są tam informacje o szczegółach nieznanego połączenia, dowiesz się czy z nieznanego numeru dzwonił np. telemarketer, bot lub automat, czy był to ktoś z próbą oszustwa, głuchy telefon czy może numer od razu rozłączył się po odebraniu.

Są również informacje o tym, jeżeli numer jest przydatny. Może się okazać, że należy np. do kuriera, przychodni, instytucji państwowej czy sklepu internetowego. Wtedy warto go odebrać. Wiele nieznanych numerów jest niegroźnych, a czasem ktoś może dzwonić w ważnej sprawie.

Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu przy pomocy darmowych aplikacji

Weryfikację właściciela numeru telefonu można też zrobić za darmo przy aplikacji. Po ich zainstalowaniu, gdy ktoś będzie do Ciebie dzwonił wyświetli się informacja o dzwoniącym. Jeżeli w bazie danych znajduje się informacja, że jest to spam lub próba oszustwa, to program o tym poinformuje i ostrzeże.

Właściciela numeru telefonu możesz sprawdzić przy pomocy tych aplikacji:

Oprócz wyświetlania informacji na temat właściciela dzwoniącego numeru telefonu, aplikacje umożliwiają również blokowanie niechcianych połączeń i podejrzanych kontaktów. Dysponują dużymi bazami danych, więc z dużym prawdopodobieństwem są w stanie ostrzegać przed oszustami i telemarketerami.

Aplikacja TrueCaller
Ostrzeżenie przed niechcianym połączeniem od TrueCaller, Źródło: Google Play TrueCaller

Czyj to numer – dlaczego warto sprawdzić nieznany numer telefonu?

Sprawdzenie nieznanego numeru telefonu przed odebraniem może zwiększyć bezpieczeństwo, ponieważ pozwala uniknąć oszustw telefonicznych lub niechcianych telemarketerów. Dzięki weryfikacji numeru można zawczasu zdecydować czy chcemy odebrać telefon i nawiązać rozmowę z konkretną osobą lub firmą. W przypadku otrzymywania serii niepokojących lub uporczywych połączeń, sprawdzenie numeru pozwala szybciej zgłosić problem odpowiednim organom lub zablokować niechciany kontakt.

Jest wiele powodów dla których warto sprawdzić kto dzwoni, zanim odbierzesz telefon. To nie tylko ochrona przed oszustwami, ale też oszędność czasu. Korzyści ze sprawdzenia czyj to numer to:

  • Uniknięcie zbędnej rozmowy – sprawdzając numer możesz sprawdzić czy nie dzwonią telemarketerzy, ankieterzy, sprzedawcy i różnego rodzaju naciągaczami, którzy zdobyli Twój numer telefonu.
  • Oszustwo wangiri – oszuści dzwonią tylko przez chwilę i się rozłączają, licząc na to że oddzwonisz na drogi numer zwrotny. Może to wygenerować wysokie rachunki za telefon, gdyż najczęściej są to numery premium z zagranicy.
  • Ochrona przed atakiem spoofingowym – oszust podszywa się pod zaufaną instytucję, najczęściej banki i instytucje państwowe, próbując wyłudzić pieniądze lub poufne dane. Twój numer może posiadać z wycieków danych z serwisów Internetowych wraz z kompletem innych danych, co może go uwiarygodnić.